Modern Art + Design 644

Fåtöljer och soffor för alla personligheter

En soffa, fåtölj eller soffgrupp är mer än bara en möbel, de är alla möbler som utgör en naturlig samlingsplats i rummet och är ofta centrala delar av inredningen i hemmet. Vid val av soffa eller fåtölj så gäller det att tänka både funktionellt, smakfullt och komfortabelt – då får du garanterat möbler som håller över tid. I denna kategori finner ni en mängd personliga och unika soffor och fåtöljer från alla möjliga olika tidsepoker och av formgivare såsom Josef Frank, Bruno Mathsson, Axel Einar Hjorth och Carl Malmsten, likväl som av internationella storheter som Arne Jacobsen, Alvar Aalto, Charles & Ray Eames, Marcel Breuer, Hans J Wegner, Poul Kjærholm, Harry Bertoia, Finn Juhl, Eero Saarinen och många fler. Upptäck även unika soffor och fåtöljer i olika stilar som Gustavianskt, Louis XV, rokoko och empire till mer moderna formspråk av vår tids största formgivare inom modernism, funktionalism, Swedish Grace och från 1900-talets början till idag.

30 föremål
176. Carl-Axel Acking, fåtölj "Trienna", Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
428. Swedish Modern, fåtölj, 1930-40-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
462. Swedish Modern, fåtölj, 1940-50-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
464. Bengt Ruda, "Cavelli", fåtölj, Ikea, 1958-59.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
466. fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniet, 1950-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
475. Mogens Voltelen, "Copenhagen Chair", Danmark.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
482. Fritz Hansen, fåtöljer 1 par, modell "1669", Danmark 1940-50-tal.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
496. Poul Kjaerholm, soffa, PK31-3, E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK