Kan inte nå servern

Modern Art + Design 644

 
850 föremål
808. Harry Booström, "Måleri tänkt för mindre vägg".
808. Harry Booström, "Måleri tänkt för mindre vägg".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
235. Sigvard Bernadotte, matta, rölakan, ca 223 x 141 cm, signerad SB.
235. Sigvard Bernadotte, matta, rölakan, ca 223 x 141 cm, signerad SB.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
438. Swedish Modern, taklampor, ett par, 1940-tal.
438. Swedish Modern, taklampor, ett par, 1940-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
390. Axel Einar Hjorth, soffa, "Blidö", Nordiska Kompaniet 1929.
390. Axel Einar Hjorth, soffa, "Blidö", Nordiska Kompaniet 1929.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
234. Matta, rölakan, 282 x 184,5 cm, signerad SLSH 1955.
234. Matta, rölakan, 282 x 184,5 cm, signerad SLSH 1955.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
533. Asmund Arle, Häst som rullar sig.
533. Asmund Arle, Häst som rullar sig.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
527. Evert Lundquist, "Sorg".
527. Evert Lundquist, "Sorg".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
846. Zao Wou-ki, "Flore et Faune".
846. Zao Wou-ki, "Flore et Faune".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
518. Arman (Armand Pierre Fernandez), "Baroquial".
518. Arman (Armand Pierre Fernandez), "Baroquial".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
90. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.
90. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
745. Theo Meier, "Young woman face".
745. Theo Meier, "Young woman face".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
675. Arthur Percy, Konstnärens hustru Kerstin i grönskande landskap.
675. Arthur Percy, Konstnärens hustru Kerstin i grönskande landskap.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
669. "Robinson".
669. "Robinson".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
676. Acke Hallgren, "Kanalmotiv Venedig".
676. Acke Hallgren, "Kanalmotiv Venedig".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
576. Liss Eriksson, Stående modell.
576. Liss Eriksson, Stående modell.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
842. Serge Poliakoff, "Composition rouge, verte, bleu et jaune".
842. Serge Poliakoff, "Composition rouge, verte, bleu et jaune".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
66. Wiwen Nilsson, skål, Lund 1931, 900/1000 silver.
66. Wiwen Nilsson, skål, Lund 1931, 900/1000 silver.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
80. Atelier Borgila, skål /vinkylare, Stockholm 1931, sterling.
80. Atelier Borgila, skål /vinkylare, Stockholm 1931, sterling.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
590. Einar Jolin, Stilleben med liljor.
590. Einar Jolin, Stilleben med liljor.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
100. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1952.
100. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1952.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
835. Ben Nicholson, Etsning, 1967, signerad och numrerad 25/50 med blyerts.
835. Ben Nicholson, Etsning, 1967, signerad och numrerad 25/50 med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
841. Pablo Picasso, ”Femme vue de Dos”.
841. Pablo Picasso, ”Femme vue de Dos”.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
829. Joan Miró, "L’Oiseau de Feu".
829. Joan Miró, "L’Oiseau de Feu".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
507. Fritz Hansen, fåtölj, "modell 1518", Danmark 1940-tal.
507. Fritz Hansen, fåtölj, "modell 1518", Danmark 1940-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
695. Ingegerd Torhamn, "Blå plan".
695. Ingegerd Torhamn, "Blå plan".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
516. Salvador Dalí, "Venus à la Giraffe".
516. Salvador Dalí, "Venus à la Giraffe".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
599. Isaac Grünewald, Motiv från Toulon med cypresser.
599. Isaac Grünewald, Motiv från Toulon med cypresser.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
617. Oscar Reutersvärd, Omöjlig figur.
617. Oscar Reutersvärd, Omöjlig figur.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
360. Josef Frank, matbord, Firma Svenskt Tenn, 1940-60-tal.
360. Josef Frank, matbord, Firma Svenskt Tenn, 1940-60-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
441. Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, Sverige 1940-tal.
441. Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
802. Ragnar Person, Brudpar.
802. Ragnar Person, Brudpar.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
777. Henri Sert, Huvud.
777. Henri Sert, Huvud.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
131. Birger Kaipiainen, bordsur, stengods, Arabia, Finland.
131. Birger Kaipiainen, bordsur, stengods, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
119. Hans Hedberg, skulptur, druvklase, Biot, Frankrike.
119. Hans Hedberg, skulptur, druvklase, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
785. Veikko Keränen, "Bird lives".
785. Veikko Keränen, "Bird lives".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
820. Max Ernst, "Ohne title".
820. Max Ernst, "Ohne title".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
15. Ann Wolff, skulptur, "Köln Paar", tidigt 2000-tal.
15. Ann Wolff, skulptur, "Köln Paar", tidigt 2000-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
578. Liss Eriksson, Porträtt av Menzor Siz.
578. Liss Eriksson, Porträtt av Menzor Siz.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
356. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal, modell 1057.
356. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal, modell 1057.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
91. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
91. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
844. Serge Poliakoff, "Composition carmin, brune, jaune et grise".
844. Serge Poliakoff, "Composition carmin, brune, jaune et grise".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
538. Krsto Hegedusic, "Sous le pont" (Pod Mostom).
538. Krsto Hegedusic, "Sous le pont" (Pod Mostom).
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
378. Carl Westman, karmstolar, ett par, "Arbetarmöbeln", ca 1900.
378. Carl Westman, karmstolar, ett par, "Arbetarmöbeln", ca 1900.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
466. fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniet, 1950-tal.
466. fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniet, 1950-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
423. Gunnar Asplund, spegel, Bredenbergs varuhus, uppfört i Stockholm 1934-35.
423. Gunnar Asplund, spegel, Bredenbergs varuhus, uppfört i Stockholm 1934-35.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
243. Ingrid Hellman-Knafve, matta, rölakan, ca 241 x 171 cm, signerad IHK.
243. Ingrid Hellman-Knafve, matta, rölakan, ca 241 x 171 cm, signerad IHK.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
587. Siri Derkert, "Elise Ottense-Jensen VII".
587. Siri Derkert, "Elise Ottense-Jensen VII".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
440. Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, Swedish Modern, 1940-tal.
440. Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
102. Stig Lindberg, Bords-/ golvlampa, Gustavsbergs studio 1961.
102. Stig Lindberg, Bords-/ golvlampa, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
771. Utan titel.
771. Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
388. Swedish Grace, spegel, 1930-tal.
388. Swedish Grace, spegel, 1930-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
424. Gunnar Asplund, spegel, Bredenbergs varuhus, uppfört i  Stockholm 1934-35.
424. Gunnar Asplund, spegel, Bredenbergs varuhus, uppfört i Stockholm 1934-35.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
244. matta, rölakan, ca 224 x 159 cm, signerad KH GR.
244. matta, rölakan, ca 224 x 159 cm, signerad KH GR.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
815. Olle Bærtling, "Bipax".
815. Olle Bærtling, "Bipax".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
387. Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace.
387. Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
556. Porträtt av Esther  Gehlin (konstnärens fru).
556. Porträtt av Esther Gehlin (konstnärens fru).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
677. Arthur Percy, "Badande kvinnor II".
677. Arthur Percy, "Badande kvinnor II".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
778. Camille Hilaire, "Le quatuor".
778. Camille Hilaire, "Le quatuor".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
77. Wiwen Nilsson, skål, sterling silver, Lund 1964.
77. Wiwen Nilsson, skål, sterling silver, Lund 1964.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
154. skulptur, "To Miró", Pilchuck, USA ca 1985.
154. skulptur, "To Miró", Pilchuck, USA ca 1985.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
796A. Utan titel.
796A. Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
172. Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.
172. Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
754. Esaias Thorén, Utan titel.
754. Esaias Thorén, Utan titel.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
124. Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.
124. Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK