Kan inte nå servern

Modern Art + Design 644

 
850 föremål
460. Bergboms, bordslampor, ett par, modell "B 32", Malmö, 1950-tal.
460. Bergboms, bordslampor, ett par, modell "B 32", Malmö, 1950-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
434. Swedish Modern, skåp, 1940-tal.
434. Swedish Modern, skåp, 1940-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
145. Pablo Picasso, fat, "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A.R 160.
145. Pablo Picasso, fat, "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A.R 160.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
834. Joan Miró, "Le bélier fleuri", ur: "Dérriere le miroir no 193-194".
834. Joan Miró, "Le bélier fleuri", ur: "Dérriere le miroir no 193-194".
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
511. Hans Wigert, "Stormfågel".
511. Hans Wigert, "Stormfågel".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
524. Hans Wigert, "Ofelia".
524. Hans Wigert, "Ofelia".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
622A. Ragnhild Keyser, Skiss från Louvren, 1935.
622A. Ragnhild Keyser, Skiss från Louvren, 1935.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
762. Isaac Grünewald, "Titania" ur "En midsommarnattsdröm".
762. Isaac Grünewald, "Titania" ur "En midsommarnattsdröm".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
138. Axel Salto, vas, Royal Copenhagen, Danmark 1900-talets mitt.
138. Axel Salto, vas, Royal Copenhagen, Danmark 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
30. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
30. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
535. PG Thelander, Utan titel. (Potatis).
535. PG Thelander, Utan titel. (Potatis).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
596. Sigrid Hjertén, Dräktskiss, kvinna i blått.
596. Sigrid Hjertén, Dräktskiss, kvinna i blått.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
623. Ingegerd Torhamn, Abstrakt komposition.
623. Ingegerd Torhamn, Abstrakt komposition.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
763. Isaac Grünewald, Kvinnostudie vid havet.
763. Isaac Grünewald, Kvinnostudie vid havet.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
105. Anna-Lisa Thomson, unik golvvas, Upsala-Ekeby 1940-tal.
105. Anna-Lisa Thomson, unik golvvas, Upsala-Ekeby 1940-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
630. Staffan Hallström, "Fast".
630. Staffan Hallström, "Fast".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
718. Isaac Grünewald, "Sakuntala".
718. Isaac Grünewald, "Sakuntala".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
432. Sven Palmqvist, taklampa, Orrefors, 1940-tal.
432. Sven Palmqvist, taklampa, Orrefors, 1940-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
110. Tyra Lundgren, skulptur, fågelunge, egen ateljé 1959.
110. Tyra Lundgren, skulptur, fågelunge, egen ateljé 1959.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
89. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
89. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
76. Wiwen Nilsson, cocktailglas, 6 st, Lund, 1952-1963, sterling.
76. Wiwen Nilsson, cocktailglas, 6 st, Lund, 1952-1963, sterling.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
512. Evert Lundquist, Naken modell.
512. Evert Lundquist, Naken modell.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
451. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
451. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
450. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
450. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
637. Gatuscen.
637. Gatuscen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
525. Maj Arnell, "Gamla gårdar".
525. Maj Arnell, "Gamla gårdar".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
94. vas, Gustavsbergs studio 1969.
94. vas, Gustavsbergs studio 1969.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
766. Sigrid Hjertén, Kvinna sittande på en blomma.
766. Sigrid Hjertén, Kvinna sittande på en blomma.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
452. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
452. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
274. matta, "Regn", rölakan, ca 241 x 170 cm, signerad JJ.
274. matta, "Regn", rölakan, ca 241 x 170 cm, signerad JJ.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
10. Eva Englund, vas, glas, Orrefors 1987.
10. Eva Englund, vas, glas, Orrefors 1987.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
431. Swedish Modern, spegel, 1940-50-tal.
431. Swedish Modern, spegel, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
268. Matta, slätväv, 274 x 190 cm, Skandinavien.
268. Matta, slätväv, 274 x 190 cm, Skandinavien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
586. Utan titel (Gående pojke).
586. Utan titel (Gående pojke).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
422. Edward Hald, taklampa, Orrefors 1930-tal.
422. Edward Hald, taklampa, Orrefors 1930-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
794. Isaac Grünewald, Dräktskiss - figur ur Mikadon.
794. Isaac Grünewald, Dräktskiss - figur ur Mikadon.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
215. vävd tapet, slätväv, ca 161 x 53,5 cm, signerad LH.
215. vävd tapet, slätväv, ca 161 x 53,5 cm, signerad LH.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
532. Bror Marklund, "Gestalt i storm".
532. Bror Marklund, "Gestalt i storm".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
513. Bo Larsson, "Sjöboden".
513. Bo Larsson, "Sjöboden".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
150. Ann Wärff, (Ann Wolff), skål "Kröningsfesten", Kosta 1977, unik.
150. Ann Wärff, (Ann Wolff), skål "Kröningsfesten", Kosta 1977, unik.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
112. Tyra Lundgren, skulptur av hackspett, Gustavsberg, 1940-tal.
112. Tyra Lundgren, skulptur av hackspett, Gustavsberg, 1940-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
114. Tyra Lundgren, skulptur, duva, Sverige 1900-talets mitt.
114. Tyra Lundgren, skulptur, duva, Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
530. Nikifor Krynicki, Landskap med hus.
530. Nikifor Krynicki, Landskap med hus.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
18. Alvar Aalto, fat, modell 9769, Iittala, Finland 1956.
18. Alvar Aalto, fat, modell 9769, Iittala, Finland 1956.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
792. Isaac Grünewald, Dräktskiss - dansös i fågeldräkt.
792. Isaac Grünewald, Dräktskiss - dansös i fågeldräkt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
602. Gideon Börje, Terrassen.
602. Gideon Börje, Terrassen.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
417. Axel Einar Hjorth, sidobord, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
417. Axel Einar Hjorth, sidobord, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
398. Oscar Antonsson, spegel, Ystad Tenn, Swedish Grace, 1932.
398. Oscar Antonsson, spegel, Ystad Tenn, Swedish Grace, 1932.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
174. Shoji Hamada, vas, Japan, stengods, 1960-tal.
174. Shoji Hamada, vas, Japan, stengods, 1960-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
529. Nikifor Krynicki, Stadsbild med kyrka.
529. Nikifor Krynicki, Stadsbild med kyrka.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
510. John-E Franzén, Två landskap från Östra Tommarp.
510. John-E Franzén, Två landskap från Östra Tommarp.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK