Modern Art + Design 644

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
98Stig Lindberg, figurin, Gustavsbergs studio 1940-tal.70 000 SEK
99Stig Lindberg, skulptur "Leda och Svanen", Gustavsberg 1940-50-tal.15 000 SEK
100Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1952.42 000 SEK
101Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio, 1962.32 000 SEK
102Stig Lindberg, Bords-/ golvlampa, Gustavsbergs studio 1961.36 000 SEK
103vas, Gustavsbergs studio 1970.Återrop
104Lisa Larson, unik skulptur, Gustavsberg sannolikt 1950-tal.22 000 SEK
105Anna-Lisa Thomson, unik golvvas, Upsala-Ekeby 1940-tal.16 000 SEK
106Gunnar Nylund, trädgårdsurna, Rörstrand, 1936.42 000 SEK
107Carl-Harry Stålhane, unik vas, Rörstrand 1960.10 000 SEK
108Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1963, unik.8 000 SEK
109Carl-Harry Stålhane, unik vas, Designhuset. 1970-80-tal.10 000 SEK
110Tyra Lundgren, skulptur, fågelunge, egen ateljé 1959.10 000 SEK
111Tyra Lundgren, skulptur, fågel, Sverige, 1977.15 000 SEK
112Tyra Lundgren, skulptur av hackspett, Gustavsberg, 1940-tal.9 000 SEK
113Tyra Lundgren, skulptur, fågelunge, sannolikt 1960-70-tal.10 000 SEK
114Tyra Lundgren, skulptur, duva, Sverige 1900-talets mitt.8 000 SEK
115skulptur, fågel, Sverige 1900-talets mitt.Återrop
116Tyra Lundgren, skulptur, fågel, Sverige, 1977.9 500 SEK
117Tyra Lundgren, skulptur, fågel, brons, Sverige, sannolikt 1970-tal.22 000 SEK
118Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.80 000 SEK
119Hans Hedberg, skulptur, druvklase, Biot, Frankrike.26 000 SEK
120Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot Frankrike.32 000 SEK
121Hans Hedberg, skulptur, körsbär, Biot, Frankrike.210 000 SEK
122Hans Hedberg, skulptur, apelsin, Biot, Franrike.32 000 SEK
123Hans Hedberg, skulptur, pumpa, Biot, Frankrike.80 000 SEK
124Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.30 000 SEK
125Hertha Hillfon, skulptur/ relief, kvinnoansikte, utförd i egen studio.20 000 SEK
125AHertha Hillfon, väggskulptur, ansikte i profil, Atelier Hertha Hillfon, tidigt 1990-tal.36 000 SEK
126Eva Hild, skål, egen studio, Sparsör, stengods.6 000 SEK
127Eva Hild, skulptur, Sparsör, 1999.55 000 SEK
128Michael Schilkin, skulptur, Arabia, Finland, sannolikt 1940-tal.65 000 SEK
129Rut Bryk, fat, Arabia, Finland 1944.9 500 SEK
130Birger Kaipiainen, skulptur/ ljusstake, Rörstrand 1950-tal.13 000 SEK
131Birger Kaipiainen, bordsur, stengods, Arabia, Finland.Återrop
132Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.36 000 SEK
133Rut Bryk, skulptur/ fat, Finland ca 1960.22 000 SEK
134Frans August Hallin, unik vas, Bing & Grøndahl, Danmark, 1900-talets början.Återrop
135Axel Salto, vas, "knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets mitt.85 000 SEK
136Axel Salto, vas, "räfflad stil", Royal Copenhagen, Danmark, modell 20736.28 000 SEK
137Axel Salto, vas, Royal Copenhagen, Danmark 1985-89, modell 21491.130 000 SEK
138Axel Salto, vas, Royal Copenhagen, Danmark 1900-talets mitt.30 000 SEK
139Axel Salto, vas, "knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1964, modell 20685.70 000 SEK
140Axel Salto, skål, "räfflad stil", Royal Copenhagen, Danmark 1964, modell 20868.75 000 SEK
141Axel Salto, vas, "spirande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1900-talets mitt.50 000 SEK
141AKonstlitteratur om Axel Salto, 3 volymer, 1949, 1956 och 1989.4 500 SEK
142Arne Bang, vas, Danmark, nr 37.14 000 SEK
143Pablo Picasso, kanna "Yan soleil", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1963, A.R. 516.60 000 SEK
144Pablo Picasso, fat "Taureau sous l'arbre", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A. Ramié 159.10 000 SEK
145Pablo Picasso, fat, "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A.R 160.19 000 SEK
146Pablo Picasso, kanna "Têtes", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1956, A.R. 367.16 000 SEK
147Pablo Picasso, skål, "Taureau", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A.R. 177.13 000 SEK
148Suzanne Ramié, kanna, "Pichet espagnol", Madoura, Vallauris, Frankrike, sannolikt 1950-tal.5 000 SEK
149skulptur, Goldscheider, Wien, ca 1922-41.Återrop
150Ann Wärff, (Ann Wolff), skål "Kröningsfesten", Kosta 1977, unik.14 000 SEK
151Olle Alberius, skål, Orrefors 1978.6 000 SEK
152fat, egen studio Stockholm 1985.Återrop
153Bertil Vallien, unik vas, Kosta Boda.7 000 SEK
154skulptur, "To Miró", Pilchuck, USA ca 1985.Återrop
155Bertil Vallien, skulptur, båt, Pilchuck USA, sannolikt 1980-tal.44 000 SEK
156Bertil Vallien, skulptur, båt, Pilchuck, USA 1985.Återrop
157William Morris, skulptur, "Tooth", Pilchuck, USA 1995, glas. Inköpt direkt av konstnären.100 000 SEK
158Ulrica Hydman-Vallien, vas, "Kabale", Pilchuck, USA 1986, unik.11 600 SEK
159Ulrica Hydman-Vallien, unik bemålad glasskulptur, Kosta Boda 1992.9 000 SEK
160Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.15 000 SEK
161Bertil Vallien, skulptur, tudelad, "Anod" Kosta Boda, för vägg, unik.20 000 SEK
162skulptur, figur på sockel, Åfors glasbruk 1990-tal.Återrop
163Ulrica Hydman-Vallien, vas, Kosta Boda, unik.12 000 SEK
164Ulrica Hydman-Vallien, unik vas, "juvelglas", Kosta Boda.11 000 SEK
165Bertil Vallien, skulptur, Hus-trappa, Kosta Boda.7 000 SEK
166Oiva Toikka, årskuber, 3 stycken, Nuutajärvi Finland, 1989-2000.10 000 SEK
167Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.30 000 SEK
168Bertil Vallien, väggskulptur, chamotterat stengods, Sverige, 1960-tal.9 000 SEK
169Ulrica Hydman-Vallien, skulptur, Sverige, tidigt 1970-tal, keramik.22 000 SEK
170Ulrica Hydman-Vallien, bemålad skulptur, Sverige, unik.5 500 SEK
171Ulrica Hydman-Vallien, bemålad skulptur, Sverige, unik.4 000 SEK
172Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.32 000 SEK
173Anne Kjaersgaard, skålfat, stengods, Neuvy-Deux-Clochers, Frankrike.13 000 SEK
174Shoji Hamada, vas, Japan, stengods, 1960-tal.18 000 SEK
175Tatsuzō Shimaoka, fat, Japan 1960-tal.2 000 SEK
176Carl-Axel Acking, fåtölj "Trienna", Nordiska Kompaniet.60 000 SEK
177bestickservis, 121 delar "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, sterling och rostfritt stål + 5 hummergafflar.Återrop
178brosch, sterling silver och emalj, Georg Jensen, Köpenhamn, modell 307.Återrop
179armring, Stockholm 1962, 18K röd rödguld och rökcitrin.Återrop
180Sigurd Persson, armring, Stockholm 1963, sterling silver, delvis förgyllt och rökcitrin, smed Peter Schmitt.8 500 SEK
181Sigurd Persson, ljusstake, Stockholm 1963, silver, smed Johann Wist.16 000 SEK
182Lars Håkansson, skål, Konstrindustriskolan, Göteborg, 1978, sterling.10 000 SEK
183Lars Håkansson, kaffekanna, Lund 1982, sterling silver.38 000 SEK
184Lars Håkansson, dosa, Lund 1983, sterling silver.5 000 SEK
185Lars Håkansson, dosor, ett par, Lund, 1984, sterling silver och ebenholts.5 000 SEK
186Lars Håkansson, dosa, Lund 1985, 18K rödguld.40 000 SEK
187Lars Håkansson, armring, Lund 1981, silver.2 000 SEK
188Theresia Hvorslev, vas, Lidköping 1974, sterling silver.6 500 SEK
189Theresia Hvorslev, collier, Lidköping 1975, sterling silver.6 000 SEK
190Nils Nisbel, skålfat, Sigtuna, 1978, sterling silver.7 500 SEK
191Nils Nisbel, skål, Sigtuna 1984, 18K rödguld.105 000 SEK
192Birger Haglund, skål, Stockholm, 1984, sterling silver.12 000 SEK
193Mats Eskils, ring, Stockholm 1989, 18K rödguld, turmalin och rubiner.7 000 SEK
194Jan Brunk, fat, Stockholm 1986, sterling silver.3 000 SEK
195Jan Brunk, dosa, Stockholm 1989, 18K rödguld.90 000 SEK