Modern Art + Design 644

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
196Jan Brunk, collier, Stockholm 1987, 20K guld.40 000 SEK
197Åsa Hallqvist, kanna "Vintermorgon", Stockholm, 1994, sterling silver och titan.22 000 SEK
198Magdalena Abakanowicz, vävd tapet, "Bordeaux", slätväv, ca 125 x 107 cm, signerad o daterad 1969 a tergo.580 000 SEK
199Ewa Pachucka, skulptur,"The Open men", virkad, ca 124 x 47 cm, signerad Ewa Jaroszyńska 1969.105 000 SEK
200Marianne Richter, matta "Rubirosa Brun", Gobelängteknik, ca 288 x 203 cm, signerad AB MMF MR.110 000 SEK
201Draperi, slätväv, ca 275 x 154 cm, sannolikt Norge, 1920-1930-tal.15 000 SEK
202Märtha Gahn, draperi, slätväv, ca 235 x 140 cm, Sverige 1930-1940-tal.8 000 SEK
203Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Lockarp", rölakan, 244,5 x 150 cm, signerad MMF.22 000 SEK
204Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Röd S-bård", inplock på linnebotten, ca 247 x 151 cm, signerad MMF.25 000 SEK
205Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Grodblad blå", inplock på linnebotten, ca 76 x 41 cm, signerad AB MMF.8 500 SEK
206Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Täppan", gobelängteknik, ca 122 x 61 cm, signerad AB MMF.12 000 SEK
207Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Blekingerosen", rölakan, ca 75 x 59 cm, signerad MMF.7 500 SEK
208Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Cikoria & Hundkäx", rölakan, ca 92 x 49 cm, signerad AB MMF.12 000 SEK
209Marianne Richter, draperi, "Brokiga fåglar", gobelängvariant, ca 191 x 133 cm, signerad AB MMF MR.135 000 SEK
210Ann-Mari Forsberg, vävnad, "Röd Crocus", gobelängvariant, ca 75 x 33 cm, signerad AMF.9 000 SEK
211Barbro Nilsson, draperi, "Kärnfrukt", gobelängvariant, ca 227 x 104 cm, signerad AB MMF BN.32 000 SEK
212Barbro Sprinchorn, vävd tapet, "Buketter", gobelängteknik, ca 174,5 x 99,5 cm, signerad AB MMF BS.38 000 SEK
213Jean Lurcat, vävd tapet, "Verseau", gobelängteknik, ca 80 x 63 cm, signerad L.12 000 SEK
214Lars Gynning, vävd tapet, gobelängteknik, ca 214,5 x 199 cm, signerad GYNNING PF (Lars G. Pinton Frères). Aubusson tidigt 1970-tal.22 000 SEK
215vävd tapet, slätväv, ca 161 x 53,5 cm, signerad LH.Återrop
216matta, "Pärlbandet", rölakan, ca 235 x 164 cm, signerad HV Brita Grahn.Återrop
217Marianne Richter, matta, "Granen violett", gobelängteknik, ca 223 x 152 cm, signerad AB MMF MR.30 000 SEK
218Barbro Nilsson, matta, "Sommarvägar, grön", rya, ca 117 x 88 cm, signerad AB MMF BN.9 000 SEK
219matta, rölakan, 315 x 200 cm, Gammelstads handväveri.Återrop
220Märta Måås-Fjetterström, matta, "Bäckahästen", tät rölakan, ca 303 x 198 cm, signerad MMF.50 000 SEK
221Agda Österberg, matta, "Cocktail", rölakan, ca 303 x 228 cm, osignerad.26 000 SEK
222Agda Österberg, matta, rölakan, ca 304,5 x 199,5 cm, baksidan med broderad signatur.14 000 SEK
223Märta Måås-Fjetterström, matta "Vita spetsporten", reliefflossa, ca 252 x 150 cm, signerad AB MMF.44 000 SEK
224Barbro Nilsson, matta, "Salerno blå", rölakan, ca 302 x 204 cm, signerad AB MMF BN.120 000 SEK
225Barbro Nilsson, matta, "Salerno grå", ("Kristianstad"), rölakan, 273 x 207 cm, signerad AB MMF BN.90 000 SEK
226Barbro Nilsson, matta, "Salerno grön", rölakan, ca 348 x 153,5 cm, signerad AB MMF BN.130 000 SEK
227matta, rölakan, ca 238,5 x 175 cm, signerad GBJ samt en vävarsignatur i form av ljusgrön ruta.Återrop
228matta, rölakan, 242,5 x 170,5 cm, signerad GBJ samt en vävarsignatur i form av ljusblå ruta.Återrop
229Barbro Nilsson, matta, "Marina, grön", rya, ca 200 x 157 cm, signerad AB MMF BN.46 000 SEK
230Judith Johansson, matta, "Spise hall", rölakan, ca 293,5 x 225 cm, signerad JJ.40 000 SEK
231Ingrid Dessau, matta, "Stensöta", gobelängteknik, ca 300 x 201 cm, signerad ID SB.36 000 SEK
232Marianne Richter, matta, "Mosaik", flossa 213 x 139 cm, signerad MR AB MMF.33 000 SEK
233Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ljusa plador", rölakan, ca 233 x 170 cm, signerad AB MMF.40 000 SEK
234Matta, rölakan, 282 x 184,5 cm, signerad SLSH 1955.26 000 SEK
235Sigvard Bernadotte, matta, rölakan, ca 223 x 141 cm, signerad SB.36 000 SEK
236Judith Johansson, matta, "Hallandsåsen", rölakan, ca 241 x 188 cm, signerad JJ.30 000 SEK
237Marianne Richter, matta, "Fasad, vit", rölakan, ca 269 x 187 cm, signerad AB MMF MR.75 000 SEK
238Ingrid Dessau, matta, "Blå rutor", rölakan, ca 413,5 x 289 cm, signerad MHF ID.150 000 SEK
239Timo Sarpaneva, matta, rya, ca 402 x 205 cm, Villayhtymä Oy - Uniwool Ltd.32 000 SEK
240Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röd grön äng", rölakan, ca 248 x 177,5 cm, signerad AB MMF.42 000 SEK
241Märta Måås-Fjetterström, matta, "Tigerfällen", rya, ca 228 x 152 cm, signerad AB MMF BN.26 000 SEK
242Sigvard Bernadotte, matta, "Harlequin", rölakan, ca 240 x 161,5 cm, signerad SB.18 000 SEK
243Ingrid Hellman-Knafve, matta, rölakan, ca 241 x 171 cm, signerad IHK.22 000 SEK
244matta, rölakan, ca 224 x 159 cm, signerad KH GR.Återrop
245Märta Måås-Fjetterström, matta, ”Blå heden”, rölakan, ca 243,5 x 148 cm, signerad AB MMF.Återrop
246Judith Johansson, matta, "Skogsbryn", rölakan, ca 243 x 170,5 cm, signerad JJ.14 000 SEK
247Marianne Richter, gallerimatta, rölakan, ca 198,5 x 77 cm, signerad AB MMF MR.16 000 SEK
248Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Ängarna", flossa, ca 243 x 174 cm, signerad AB MMF.90 000 SEK
249matta, "Bladrosett", rya, ca 98 x 100 cm, signerad AB MMF AML.Återrop
250Svea Norén, matta, rölakan, ca 220 x 137 cm, signerad SN.15 000 SEK
251Anna-Greta Sjöqvist, matta, rölakan, ca 226 x 146,5 cm, signerad AGS.Återrop
252Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ljusa plador", rölakan, ca 307,5 x 209 cm, signerad AB MMF.90 000 SEK
253Barbro Nilsson, matta, "Falurutan grå", rölakan, ca 297 x 202 cm, signerad AB MMF BN.100 000 SEK
254Barbro Nilsson, matta, "Falurutan ljusbrun", rölakan, ca 200 x 107 cm, signerad AB MMF BN.30 000 SEK
255Marianne Richter, matta, "Påfågeln", rya, ca 222 x 141 cm, signerad AB MMF MR.17 000 SEK
256Barbro Nilsson, matta, "Hjortron", gobelängteknik, ca 242,5 x 121 cm, signerad AB MMF BN.44 000 SEK
257matta, rölakan, ca 281 x 130 cm, signerad JLH MM.Återrop
258Barbro Nilsson, matta, "Bankrabatten grön", flossa, ca 441 x 300 cm, signerad AB MMF BN.480 000 SEK
259Märta Måås-Fjetterström, matta, "Bruna heden", rölakan, ca 297 x 208 cm, signerad MMF.38 000 SEK
260gallerimatta, rölakan, ca 907,5 x 120,5 cm, signerad GHV Gammelstad handväveri.Återrop
261Märta Måås-Fjetterström, matta, "Viggbård", rölakan, ca 297 x 206,5 cm, signerad MMF.65 000 SEK
262Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ljusa mattan", rölakan, ca 253,5 x 169 cm, signerad MMF.34 000 SEK
263Marianne Richter, matta, "Gultaggen", rölakan, ca 244 x 190 cm, signerad AB MMF MR.60 000 SEK
264matta, "Aklejor", rölakan, ca 242 x 170,5 cm, signerad JJ.Återrop
265Barbro Nilsson, matta, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 263 x 196 cm, signerad AB MMF BN.120 000 SEK
266Märta Måås-Fjetterström, matta, "Vita Rutmattan", rölakan, ca 112 x 68,5 cm, signerad AB MMF.14 000 SEK
267Barbro Nilsson, matta, "Violetta gul", tät rya, ca 203 x 134 cm, signerad AB MMF BN.80 000 SEK
268Matta, slätväv, 274 x 190 cm, Skandinavien.Återrop
269matta, reliefflossa, ca 239 x 167 cm (samt kortsidorna med 2,5 resp 3,5 cm slätväv på vardera sida), signerad.Återrop
270Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ängarna", flossa, ca 135 x 92 cm, signerad AB MMF.34 000 SEK
271Barbro Nilsson, matta, "Nejlikan blå", gobelängteknik, ca 275 x 218 cm, signerad AB MMF BN.120 000 SEK
272Edna Martin, matta, "Flickorna i fönstret", rölakan, ca 294 x 204 cm, signerad SH (Svensk Hemslöjd).36 000 SEK
273Barbro Nilsson, matta, "Salerno blå", rölakan, ca 243 x 156 cm, signerad AB MMF BN.70 000 SEK
274matta, "Regn", rölakan, ca 241 x 170 cm, signerad JJ.Återrop
275Barbro Nilsson, matta, "Grön Rosengång", rosengång, ca 110 x 76,5, signerad AB MMF BN.12 000 SEK
276Marianne Richter, matta, "Blå trädet", flossa, ca 117,5 x 85 cm, signerad AB MMF MR.36 000 SEK
277Märta Måås-Fjetterström, matta, "Dahlior", reliefflossa, ca 261 x 166 cm, signerad AB MMF.70 000 SEK
278Josef Frank, gallerimatta, "Way 100292", handtuftad, ca 250 x 93 cm, Almedahls.26 000 SEK
279Harald Notini, bordslampor 1 par, modell "6891", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1920-tal.48 000 SEK
280Harald Notini, bordslampor, ett par, modell "15171", även kallad "Studielampan", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1930-tal.8 000 SEK
281Harald Notini, taklampa, modell "6544", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1930-tal.28 000 SEK
282Harald Notini, golvlampa, modell "15405", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal.24 000 SEK
283Harald Notini, bordslampa, modell "15411", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal.8 000 SEK
284Harald Notini, taklampa, modell "11396", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal.16 000 SEK
285Harald Notini, bordslampa, modell "15416", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal.15 000 SEK
286Harald Notini, taklampa, modell "11326", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal.20 000 SEK
287Harald Notini, bordslampa, modell "15295", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal.44 000 SEK
288Harald Notini, taklampa, modell "11263/A", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal.17 000 SEK
289Harald Notini, golvlampa, modell "15250", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal.14 000 SEK
290Harald Notini, taklampa, modell "11895", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1950-tal.40 000 SEK
291Harald Notini, vägglampetter 1 par, modell "8772/5", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1950-tal.14 000 SEK
292Harald Notini, taklampa, "modell 11555" Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal.100 000 SEK
293Harald Notini, taklampa, "modell 11555" Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal.95 000 SEK
294Harald Notini, golvlampa, modell "15334", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal.16 000 SEK
295Harald Notini, bordslampa, modell "15474", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal.22 000 SEK