Modern Art + Design 644

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Alf Wallander, vas, Reijmyre, 1914, jugend, överfång, unik. Utställd på Baltiska utställningen i Malmö 1914.30 000 SEK
2Simon Gate, skål på fot, "Slottsglas", Orrefors 1920-tal.19 000 SEK
3Simon Gate, graverad skål på fat, Orrefors, 1925, Swedish Grace.36 000 SEK
4Simon Gate, pokal med lock, Graal, Orrefors 1921.150 000 SEK
5Simon Gate, karaff med propp, Orrefors 1926, modell 234.12 000 SEK
6Simon Gate, vas, Orrefors 1938, modell 1654.12 000 SEK
7Edward Hald, vas, Orrefors 1953.20 000 SEK
8Vicke Lindstrand, vas, Kosta Boda 1950-tal, unik.14 000 SEK
9Ingeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1970.26 000 SEK
10Eva Englund, vas, glas, Orrefors 1987.13 000 SEK
11Monica Backström, unik vas, Kosta Boda.6 500 SEK
12Bertil Vallien, unikt fat, Kosta Boda.14 000 SEK
13Bertil Vallien, unikt fat, Kosta Boda.13 000 SEK
14Bertil Vallien, skulptur, båt, Kosta Boda.34 000 SEK
15Ann Wolff, skulptur, "Köln Paar", tidigt 2000-tal.36 000 SEK
16Ann Wolff, skulptur, "Persona", 2003, ed. 8/9.65 000 SEK
17Reino Björk, skål, New York 1998, glas.5 500 SEK
18Alvar Aalto, fat, modell 9769, Iittala, Finland 1956.30 000 SEK
19Tapio Wirkkala, vas "Tuonelas flod", Iittala, Finland, modell 3522.15 000 SEK
20Kaj Franck, karaff, ”Kremls klockor”, Nuutajärvi Notsjö, Finland 1961.26 000 SEK
21Oiva Toikka, vas, "Pom Pom", Nuutajärvi Notsjö, Finland sent 1960-tal.105 000 SEK
22Oiva Toikka, vas, glas, "Bambu", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1967-69.13 000 SEK
23Oiva Toikka, fat, Nuutajärvi, Notsjö, Finland, sannolikt unikt.6 500 SEK
24Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.6 000 SEK
25Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.60 000 SEK
26Daum, flaska med propp, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.60 000 SEK
27Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.Återrop
28Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.22 000 SEK
29Daum, vas, Nancy, Art Nouveau, Frankrike.7 000 SEK
30Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.14 000 SEK
31Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.6 500 SEK
32Emile Gallé, bordslampa, Nancy Frankrike, Art Nouveau ca 1900.Återrop
33Gabriel Argy-Rousseau, vas "Bacchus", pâte de verre, Frankrike 1920-tal.18 000 SEK
34Gabriel Argy-Rousseau, vas "Service Tree", pâte de verre, Frankrike 1920-tal.13 000 SEK
35Gabriel Argy-Rousseau, vas "Fleurs jaunes", pâte de verre, Frankrike 1920-tal.11 000 SEK
36Gabriel Argy-Rousseau, vas, "Prunus", pâte de verre, Frankrike 1920-tal.22 000 SEK
37Gabriel Argy-Rousseau, vas, pâte de verre, "Lierre", Frankrike, 1920-tal.20 000 SEK
38Gabriel Argy-Rousseau, vas, "Butterflies", pâte de verre, Frankrike 1920-tal.34 000 SEK
39Paolo Venini, "Inciso", Venini, Murano, Italien 1960-tal.8 500 SEK
40Toni Zuccheri, skulptur, and, Venini, Murano, Italien 1960-tal.7 000 SEK
41Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien 1960-tal.44 000 SEK
42Alessandro Pianon, skulptur, fågel "Pulcino", Vistosi, Murano, Italien 1960-tal.38 000 SEK
43Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien 1960-tal.50 000 SEK
43AAlessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien, 1960-tal.22 000 SEK
44Thorvald Bindesbøll, bägare, A. Michelsen, Köpenhamn 1904.12 000 SEK
44AJohan Rohde, praktskål, Georg Jensen, Köpenhamn 1925-1932, sterling silver, design nr 268B.115 000 SEK
45Georg Jensen, coasters, ett par, Köpenhamn ca 1915-1919, 830/1000 silver,120 000 SEK
46Georg Jensen, krydduppsättning, 4 delar + sked, Köpenhamn 1915 -1932, 830/1000 silver samt sterling.10 000 SEK
47Georg Jensen, jardinière, Köpenhamn, ca 1915-1919, 830/1000 silver.250 000 SEK
48Harald Nielsen, ringklocka, Georg Jensen Köpenhamn, ca 1915-1919, sterling silver, design nr 77.3 500 SEK
49Georg Jensen, skaldjursbricka/ fiskfat, Köpenhamn 1920, 830/1000 silver, design nr 885.155 000 SEK
50Georg Jensen, skål på fot, Köpenhamn ca 1919-21, modell 19B, svenska importstämplar GABF, sterling.28 000 SEK
51Georg Jensen, korkskruv, Köpenhamn ca 1915-1919, svenska importstämplar GAB F, 830/1000 silver, design nr 89 (otydligt).19 000 SEK
52Georg Jensen, bricka, modell 290, Köpenhamn 1915-27, svenska importstämplar GABF.9 000 SEK
53Georg Jensen, kaffeservis, 3 delar "Magnolia/Blossom", Jensen & Wendel, Köpenhamn 1945-51, sterling.24 000 SEK
54Georg Jensen, skål på fot, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1925-32, sterling, design nr 180B.8 000 SEK
55Georg Jensen, collier, sterling och lapis lazuli, Köpenhamn 1933-44, design nr 26.12 500 SEK
56Johan Rohde, skål på fot, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, design nr 17A, sterling.4 000 SEK
57Johan Rohde, skål på fot, Firma Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, design nr 263A, sterling.24 000 SEK
58Johan Rohde, kandelabrar, ett par för två ljus, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, design nr 343, sterling.38 000 SEK
59Georg Jensen, bestickuppsättning, 111 delar, "Antik/Continental", Köpenhamn, flertalet delar efter 1945, svenska importstämplar.30 000 SEK
60Sigvard Bernadotte, skål, "Jordbaerset / Jordgubbsskålen" Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, design nr 856A, sterling.28 000 SEK
61Sigvard Bernadotte, vas, Firma Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, design nr 823, sterling.5 500 SEK
62Sigvard Bernadotte, bestickservis "Bernadotte", 83 delar, Georg Jensen & Wendel, Köpenhamn 1945-1951, -1977, sterling och rostfritt stål.65 000 SEK
63Nanna Ditzel, armband (armring), Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, sterling, design nr 111.2 000 SEK
64Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsring med två hängen, Stockholm 1951.70 000 SEK
65Vivianna Torun Bülow-Hübe, collier, egen studio, Stockholm ca 1950, trä, läder och mässing.40 000 SEK
66Wiwen Nilsson, skål, Lund 1931, 900/1000 silver.26 000 SEK
67Wiwen Nilsson, kanna, "varmvattenkanna", Lund 1941, sterling.70 000 SEK
68Wiwen Nilsson, hängsmycke, Lund 1943, sterling och bergkristall.20 000 SEK
69Wiwen Nilsson, bricka, Lund 1947, sterling.38 000 SEK
70Wiwen Nilsson, vas, Lund 1949, sterling.28 000 SEK
71Wiwen Nilsson, skålar, ett par, Lund 1963-64, sterling.26 000 SEK
72Wiwen Nilsson, hängsmycke, Lund 1965, sterling silver och bergkristall.24 000 SEK
73Wiwen Nilsson, brosch, flygande gås, Lund 1961, sterling, nr 8.9 000 SEK
74Wiwen Nilsson, kuverttallrikar, 18 stycken, Lund 1956 - 1962, sterling silver.165 000 SEK
75Wiwen Nilsson, cocktailglas, 9 stycken, Lund 1945-1964, sterling silver.22 000 SEK
76Wiwen Nilsson, cocktailglas, 6 st, Lund, 1952-1963, sterling.16 000 SEK
77Wiwen Nilsson, skål, sterling silver, Lund 1964.28 000 SEK
78K. Anderson, bordslampa, Stockholm 1926, silver och svärtat trä.9 500 SEK
79Helge Lindgren, kandelabrar, ett par, K. Anderson, Stockholm 1950.15 000 SEK
80Atelier Borgila, skål /vinkylare, Stockholm 1931, sterling.46 000 SEK
81Atelier Borgila, jardinjär, Stockholm 1931, sterling.Återrop
82W.A. Bolin, garnityr, en kandelaber och ett par ljusstakar, Stockholm 1953, silver.16 000 SEK
83Gustaf Janson, ljusstakar, ett par, C.G Hallberg, Stockholm 1961, sterling silver.3 500 SEK
84Eric Råström, för C.G. Råström, ljusstakar, ett par, Stockholm 1960.Återrop
84ACarl Nyströmer, (Carl Silversmed), vas, Stockholm 1962, sterling silver.12 000 SEK
85Jan Lundgren, kaffekanna, Stockholm 1976, sterling.24 000 SEK
86Waldemar Lindström, med dekor av Karl Lindström (1865-1936), golvvas, porslin, Rörstrand, jugend ca 1900.12 000 SEK
87Carl Frederik Liisberg, ytterfoder, Royal Copenhagen, Danmark 1896, unik.16 000 SEK
88Wilhelm Kåge, skulptur, drakmamma, Gustavsberg 1938.28 000 SEK
89Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.14 000 SEK
90Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.34 000 SEK
91Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.26 000 SEK
92Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsberg studio 1964.14 000 SEK
93vas, Gustavsbergs studio 1964.Återrop
94vas, Gustavsbergs studio 1969.Återrop
95Berndt Friberg, miniatyrer, 17 st, Gustavsbergs studio 1950-60-tal.42 000 SEK
96Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1975.9 000 SEK
97Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1952 och 1975.8 500 SEK