Important Spring Sale 649

Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

420 föremål
1304. Vas, porslin. Kina, Republik, med Qianlongsmärke.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
990. Målning/väggfält, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1030. Fat, porslin. Sen Qingdynasti med Guanxus märke.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1282. Kakel, sex stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1233. Bojan, porslin, 1600-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1134. Figuriner, fyra stycken, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1256. Stekfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1147. Kendi, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1205. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1085. Solfjäder med kalligrafi, Ma Xulun (1884-1970).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1369. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1160. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1164. Kanna med lock, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1020. Urna, keramik. Troligen sen Mingdynasti.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1198. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722. Imari.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
982. Stol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1288. Vas, porslin. Sen Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1359. Kawase Bunjiro Hasui, Kami(no) Bridge, Fukagawa.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1190. Tallrikar, fyra stycken olika. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1197. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
975. Fat, porslin. Qingdynatstin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1048. Broderi, siden, Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1174. Stekfat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1175. Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-95).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1300. Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1356. Moon over Kiyosumi Garden (Tsuki no Kiyosumien).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1293. Vas, porslin. Qingdynasti, med Kangxis märke.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1022. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1120. Handfat, cloisonné. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
974. Guanyin, trä. Mingstil men senare.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1041. Feng Chaoran  (1881/1882-1954), akvarell på papper.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1016. Ask med lock, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1046. Bord/pall, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1159. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1105. Buddhistisk munkmantel, Kesa, siden, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1305. Ytterfoder, porslin. Republik, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1290. Skålar, två stycken, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1207. Stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1217. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1145. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1158. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1218. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1209. Kaffekanna, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1352. Vaser/lampor, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1236. Guanyin, blanc de chine. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1346. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1308. Ytterfoder, porslin. Kina, möjligen Republik.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1337. Urna, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1371. Fat, porslin, Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1014. Skål, cloisonné och silver. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1136. Plakett, skulpterad i nefrit. Kina, arkaiserande, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1235. Rökelsekar, tripod, celadon. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1310. Vas, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1241. Vas, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1365. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1316. Skål, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1214. Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK