Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
1128. Tekanna med lock, silver. Qingdynastin (1664-1912).
1128. Tekanna med lock, silver. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1255. Skål, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
1255. Skål, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1247. Skålfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1247. Skålfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1084. Solfjäder, akvarell och tusch på papper. Qing dynastin, 1800-tal.
1084. Solfjäder, akvarell och tusch på papper. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
331. Skål lergods, Keshan, Iran, 1100-1200-talet.
331. Skål lergods, Keshan, Iran, 1100-1200-talet.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1169. Koppar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1169. Koppar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1181. Fat, kompanioorslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
1181. Fat, kompanioorslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1226. Koppar, ett par, cloisonne. Sen Qingdynasti.
1226. Koppar, ett par, cloisonne. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1150. Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1150. Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1234. Vas/ljushållare, longquan, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
1234. Vas/ljushållare, longquan, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1325. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1325. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1295. Koppar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1295. Koppar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1326. Tedosa, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1326. Tedosa, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
433. Fat, fajans. Rörstrand, 1755.
433. Fat, fajans. Rörstrand, 1755.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1261. Mugg, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1261. Mugg, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1327. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1327. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1351. Fat/bricka, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1351. Fat/bricka, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1028. Fat, tre stycken, porslin. Late Qing dynasty with Daoguang mark in red.
1028. Fat, tre stycken, porslin. Late Qing dynasty with Daoguang mark in red.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1242. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1242. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1291. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
1291. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
439. Tallrikar, sex stycken, fajans. Sverige, 1700-tal.
439. Tallrikar, sex stycken, fajans. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1151. Skålar, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1151. Skålar, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1215. Vattendroppare, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1215. Vattendroppare, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1171. Fat, fyra stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
1171. Fat, fyra stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
977. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
977. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1329. Fat, porslin. Qing dynasty, 1700-tal.
1329. Fat, porslin. Qing dynasty, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1155. Fat, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
1155. Fat, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1227. Vas, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
1227. Vas, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1000. Vattendroppare, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.
1000. Vattendroppare, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1302. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
1302. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
400. Sadeltäcke, antik Senneh, ca 80 ,5 x 92,5 cm.
400. Sadeltäcke, antik Senneh, ca 80 ,5 x 92,5 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1154. Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1154. Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1032. Vas, porslin. Sen Qingdynasti med Jiajings märke.
1032. Vas, porslin. Sen Qingdynasti med Jiajings märke.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
994. Schatull med spegel, hardwood. Sen Qingdynastin, 1800-tal.
994. Schatull med spegel, hardwood. Sen Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1265. Mugg, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1265. Mugg, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
428. Fat, fajans. Delft, 1700-tal.
428. Fat, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1317. Askar, två stycken med lock, porslin. Hatcher Cargo, 1600-tal.
1317. Askar, två stycken med lock, porslin. Hatcher Cargo, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1319. Vinkopp, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
1319. Vinkopp, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1113. Rökelsekar, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1113. Rökelsekar, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1254. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. Med Mingmärke.
1254. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. Med Mingmärke.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1125. Tazza, emalj på koppar. Qingynastin, 1800-tal.
1125. Tazza, emalj på koppar. Qingynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1002. Vas, brons. Sen Qingdynasti med arkaiserande märke.
1002. Vas, brons. Sen Qingdynasti med arkaiserande märke.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1314. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1314. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
355. Okbash, Antik Yomoud, ca 63 x 51,5 cm.
355. Okbash, Antik Yomoud, ca 63 x 51,5 cm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
258. Sked, silver, sannolikt Skandinavien, 1700-tal, saknar stämplar.
258. Sked, silver, sannolikt Skandinavien, 1700-tal, saknar stämplar.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
256. Sked, silver, sannolikt Norge, 1700-tal, oidentifierad mästare.
256. Sked, silver, sannolikt Norge, 1700-tal, oidentifierad mästare.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
255. Sked, silver, sannolikt Skandinavien 16/1700-tal, ostämplad.
255. Sked, silver, sannolikt Skandinavien 16/1700-tal, ostämplad.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1223. Skål, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
1223. Skål, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1153. Kopp, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1153. Kopp, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
209. Albrecht Hoborg (1705-1747), sked, silver, Kristianstad, möjligen 1734.
209. Albrecht Hoborg (1705-1747), sked, silver, Kristianstad, möjligen 1734.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
254. Sked, silver, Köpenhamn mellan 1717-1729, oidentifierad mästare.
254. Sked, silver, Köpenhamn mellan 1717-1729, oidentifierad mästare.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
259. Sked, silver, möjligen Skandinavien, 1700-tal, otydlig mästarstämpel.
259. Sked, silver, möjligen Skandinavien, 1700-tal, otydlig mästarstämpel.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
379. Matta, semiantik figural Bidjar ca 83 x 63 cm.
379. Matta, semiantik figural Bidjar ca 83 x 63 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1206. Skålfat, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1206. Skålfat, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1156. Skål, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. "Hatcher cargo".
1156. Skål, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. "Hatcher cargo".
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
327. Plånbok, siden, ca 18,5 x 11,5 cm, Sverige, 1777.
327. Plånbok, siden, ca 18,5 x 11,5 cm, Sverige, 1777.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
257. Sked, silver, sannolikt Norge, 1700-tal, otydlig mästarstämpel KH.
257. Sked, silver, sannolikt Norge, 1700-tal, otydlig mästarstämpel KH.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1179. Såsbåt, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1179. Såsbåt, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1076. En samlares bibliotek, del 21. Böcker om sten, 11 volymer.
1076. En samlares bibliotek, del 21. Böcker om sten, 11 volymer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
333. Skål, lergods, Samarkand - Uzbekistan, 1000-1200-tal.
333. Skål, lergods, Samarkand - Uzbekistan, 1000-1200-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
334. Skål, lergods Östpersisk, 1100-1200-tal.
334. Skål, lergods Östpersisk, 1100-1200-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK