Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
586. Collier 18K vitguld med gammalslipade diamanter.
586. Collier 18K vitguld med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
495. Ett par örhängen 14K guld med fasettslipade smaragder.
495. Ett par örhängen 14K guld med fasettslipade smaragder.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
509. Collier pärlor lås silver och guld med tre rosenslipade diamanter.
509. Collier pärlor lås silver och guld med tre rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
305. Sigillstamp med speldosa. Guld. 1800-tal.
305. Sigillstamp med speldosa. Guld. 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
486. Marchak brosch 18K guld med trappslipade smaragder.
486. Marchak brosch 18K guld med trappslipade smaragder.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
473. Armband 18K guld med mexikanska mynt 22K guld.
473. Armband 18K guld med mexikanska mynt 22K guld.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
477A. Ring, platina med smaragd och åttkantslipade diamanter.
477A. Ring, platina med smaragd och åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
606. Ett par örhängen 18K vitguld med droppformade odlade pärlor.
606. Ett par örhängen 18K vitguld med droppformade odlade pärlor.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
582. Ring med en fasettslipad rubin och navettslipade diamanter.
582. Ring med en fasettslipad rubin och navettslipade diamanter.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
700. Aelbert Cuyp Tillskriven, "Två barn" (Bror och syster).
700. Aelbert Cuyp Tillskriven, "Två barn" (Bror och syster).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
931B. Amalia Lindegren, Italiensk flicka.
931B. Amalia Lindegren, Italiensk flicka.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
748. Nils Kreuger, En höprom.
748. Nils Kreuger, En höprom.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1201. Tallrikar, 14 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1201. Tallrikar, 14 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1242. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1242. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1291. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
1291. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1236. Guanyin, blanc de chine. Qingdynastin, 17/1800-tal.
1236. Guanyin, blanc de chine. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
556. Örhängen, med opaler och diamanter.
556. Örhängen, med opaler och diamanter.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
726. Carl Larsson, Gratulationshälsning med sommarblommor.
726. Carl Larsson, Gratulationshälsning med sommarblommor.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
75. Karmstol, Stockholmsabete, 1700-talets slut, Gustaviansk.
75. Karmstol, Stockholmsabete, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
810. Janet Cumbrae Stewart, "The old shawl".
810. Janet Cumbrae Stewart, "The old shawl".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1113. Rökelsekar, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1113. Rökelsekar, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
697B. Venny Soldan-Brofeldt, Björkhängen.
697B. Venny Soldan-Brofeldt, Björkhängen.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
28. Matsalsbord, England 1700-talets slut, Georg III.
28. Matsalsbord, England 1700-talets slut, Georg III.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
869. Johan (Giovanni) Richter, San Michele in Isola, Venedig.
869. Johan (Giovanni) Richter, San Michele in Isola, Venedig.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
998. Vit tara, brons. Qingdynastin, Palastil, 16/1700-tal.
998. Vit tara, brons. Qingdynastin, Palastil, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1112. Skulptur/rökelsehållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1112. Skulptur/rökelsehållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1099. Buddha, förgylld kopparlegering. Nepal, 1700-tal.
1099. Buddha, förgylld kopparlegering. Nepal, 1700-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
168. Skål med lock, Älvdalen, 1800-talet.
168. Skål med lock, Älvdalen, 1800-talet.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1020. Urna, keramik. Troligen sen Mingdynasti.
1020. Urna, keramik. Troligen sen Mingdynasti.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
987. Solfjäder, signerad Tang Xinyu och daterad 1927 i ett broderat fodral.
987. Solfjäder, signerad Tang Xinyu och daterad 1927 i ett broderat fodral.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
661. Lotte Laserstein, Traute, nakenstudie.
661. Lotte Laserstein, Traute, nakenstudie.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
648. Lotte Laserstein, "Im Atelier (Ernst und Traute Rose)".
648. Lotte Laserstein, "Im Atelier (Ernst und Traute Rose)".
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
761. Christo & Jeanne-Claude, "Wrapped Reichstag (Project for Berlin)".
761. Christo & Jeanne-Claude, "Wrapped Reichstag (Project for Berlin)".
Klubbat pris 
900 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK
325. Prydnadsrya, dubbelrya, ca 188 x 146 cm, Finland.
325. Prydnadsrya, dubbelrya, ca 188 x 146 cm, Finland.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
324. Täcke, rya, ca 181,5 x 160 cm, Finland, daterad 1789.
324. Täcke, rya, ca 181,5 x 160 cm, Finland, daterad 1789.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
740. Carl Milles, "Flöjtblåsande ängel".
740. Carl Milles, "Flöjtblåsande ängel".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
944. Maria Wiik, Skymningslandskap med uppdragen båt.
944. Maria Wiik, Skymningslandskap med uppdragen båt.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
327. Plånbok, siden, ca 18,5 x 11,5 cm, Sverige, 1777.
327. Plånbok, siden, ca 18,5 x 11,5 cm, Sverige, 1777.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
821. Carl Milles, "Kampen för tillvaron".
821. Carl Milles, "Kampen för tillvaron".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
681. Skymningslandskap, Glafsfjorden.
681. Skymningslandskap, Glafsfjorden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1103. Tron med moongose, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1800-tal.
1103. Tron med moongose, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1800-tal.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1092. Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
1092. Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1093. Avalokiteschvara, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
1093. Avalokiteschvara, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1100. Amitayus, förgylld brons. 17/1800-tal, möjligen Monglisk.
1100. Amitayus, förgylld brons. 17/1800-tal, möjligen Monglisk.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1369. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
1369. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
931. Anders Zorn, "Kusinerna".
931. Anders Zorn, "Kusinerna".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
346. Antik Sarköy Kelim, ca 239 x 214 cm.
346. Antik Sarköy Kelim, ca 239 x 214 cm.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1160. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1160. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
662. Lotte Laserstein, Traute i sängen.
662. Lotte Laserstein, Traute i sängen.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
186. Thomas Merry I, skål, silver, London 1708.
186. Thomas Merry I, skål, silver, London 1708.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
760. Torsten Andersson, "Ett träd, en skulptur - eller kanske en målning".
760. Torsten Andersson, "Ett träd, en skulptur - eller kanske en målning".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1346. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1346. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
990. Målning/väggfält, sen Qingdynasti.
990. Målning/väggfält, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1232. Rökelse/ljushållare, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644).
1232. Rökelse/ljushållare, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
739. Carl Eldh, "Man och kvinna".
739. Carl Eldh, "Man och kvinna".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1014. Skål, cloisonné och silver. Japan, 1900-tal.
1014. Skål, cloisonné och silver. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1329. Fat, porslin. Qing dynasty, 1700-tal.
1329. Fat, porslin. Qing dynasty, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1140. Skulptur, soapstone. Kina, 1900-tal.
1140. Skulptur, soapstone. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1094. Krönt gudom, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
1094. Krönt gudom, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1182. Bojan med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1182. Bojan med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1095. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1095. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK