Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
730. Severin Nilson, Roende kvinnor vid Gripsholms slott.
730. Severin Nilson, Roende kvinnor vid Gripsholms slott.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
719. Bruno Liljefors, Svanar bland gula näckrosor.
719. Bruno Liljefors, Svanar bland gula näckrosor.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
673. Jenny Nyström, Tomtar och barn med lyckoklöver, pengasäck och flagga.
673. Jenny Nyström, Tomtar och barn med lyckoklöver, pengasäck och flagga.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
816. Christian Eriksson, "Jakt".
816. Christian Eriksson, "Jakt".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
947. Hugo Simberg, Timmerskuta.
947. Hugo Simberg, Timmerskuta.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
461. Saladiere, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.
461. Saladiere, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
929. Bruno Liljefors, Rävfamilj.
929. Bruno Liljefors, Rävfamilj.
Klubbat pris 
675 000 SEK
Utropspris
700 000 - 800 000 SEK
678. Bruno Liljefors, Gräsandsfamilj.
678. Bruno Liljefors, Gräsandsfamilj.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
457. Fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.
457. Fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
969. Kendi, porslin. Vietnam. 1500-tal.
969. Kendi, porslin. Vietnam. 1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
974. Guanyin, trä. Mingstil men senare.
974. Guanyin, trä. Mingstil men senare.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1266. Tuppar, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
1266. Tuppar, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1303. Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
1303. Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
680. Otto Hesselbom, "Jul".
680. Otto Hesselbom, "Jul".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
961. Chopstickhållare, porslin. Transition, 1600-tal.
961. Chopstickhållare, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
492. Cartier armband "Love" 18K guld.
492. Cartier armband "Love" 18K guld.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
112. Ljuskrona, för tio ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko.
112. Ljuskrona, för tio ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1216. Skålar, två snarlika, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1216. Skålar, två snarlika, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1331. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1331. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
8. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
8. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1309. Skålar, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
1309. Skålar, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
49. Kolonn, 1700-talets slut, Gustaviansk.
49. Kolonn, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
939. Johan Ericson, Marstrands inlopp med Kvarnholmen.
939. Johan Ericson, Marstrands inlopp med Kvarnholmen.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
938. Johan Krouthén, "Marstrandsregatta".
938. Johan Krouthén, "Marstrandsregatta".
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
173A. Bröllopsskrin, snidat trä, daterat 1725, barock,
173A. Bröllopsskrin, snidat trä, daterat 1725, barock,
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
684. Hilding Werner, Skymningslandskap.
684. Hilding Werner, Skymningslandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
746. Fritz Lindström, Franskt landskap.
746. Fritz Lindström, Franskt landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1320. Ställ/vas, porslin. Transition, 1600-tal.
1320. Ställ/vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
207. Sked, förgyllt silver, sannolikt Albrekt Lockert (1623-1653), Stockholm.
207. Sked, förgyllt silver, sannolikt Albrekt Lockert (1623-1653), Stockholm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
519. Brosch 18K guld med gammalslipade diamanter och pärlor.
519. Brosch 18K guld med gammalslipade diamanter och pärlor.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1350. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1350. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
93. Spegel, Nordeuropa, 1700-talets första hälft, Senbarock.
93. Spegel, Nordeuropa, 1700-talets första hälft, Senbarock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
407. Matta, semiantik Keshan, ca 426 x 305 cm.
407. Matta, semiantik Keshan, ca 426 x 305 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
409. Matta, antik/semiantik Birjand, ca 205 x 133 cm.
409. Matta, antik/semiantik Birjand, ca 205 x 133 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
408. Matta, semiantik Mobarakeh-Isfahan, ca 206 x 144 cm.
408. Matta, semiantik Mobarakeh-Isfahan, ca 206 x 144 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
371. Matta, antik/semiantik Täbris, ca 311-315 x 206 cm.
371. Matta, antik/semiantik Täbris, ca 311-315 x 206 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
934. Helene Schjerfbeck, Studie av flicka i lång kjol.
934. Helene Schjerfbeck, Studie av flicka i lång kjol.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
950A. Ferdinand von Wright, Studie av en björk.
950A. Ferdinand von Wright, Studie av en björk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
717. Severin Nilson, Lekande barn vid vattnet.
717. Severin Nilson, Lekande barn vid vattnet.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
5. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
5. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
619. Anna Gardell-Ericson, Vid vattnet i Paris.
619. Anna Gardell-Ericson, Vid vattnet i Paris.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
639. Lotte Laserstein, "Petra".
639. Lotte Laserstein, "Petra".
Klubbat pris 
240 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
705. Konstantin den Stores intåg i Rom.
705. Konstantin den Stores intåg i Rom.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
706. Giovanni Battista Salvi da Sassoferrato Hans efterföljd, Madonna.
706. Giovanni Battista Salvi da Sassoferrato Hans efterföljd, Madonna.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
360. Matta, antik Shirvan, ca 143 x 113 cm.
360. Matta, antik Shirvan, ca 143 x 113 cm.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
697D. Carl Larsson, Skärgårdslandskap.
697D. Carl Larsson, Skärgårdslandskap.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
94. Spegel, Centraleuropa, omkring år 1700, Barock.
94. Spegel, Centraleuropa, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
704. Alessandro Gherardini Hans ateljé, Marie himmelsfärd.
704. Alessandro Gherardini Hans ateljé, Marie himmelsfärd.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
838. Thomas Rose Miles, Räddning till sjöss.
838. Thomas Rose Miles, Räddning till sjöss.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
1261. Mugg, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1261. Mugg, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
438. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
438. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
422. Pokal, glas. Böhmen, 1700-tal.
422. Pokal, glas. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
836. Arnold Plagemann, Havsmotiv med skepp.
836. Arnold Plagemann, Havsmotiv med skepp.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
446. Pastejform, flintgods. Rörstrand, omkring år 1800.
446. Pastejform, flintgods. Rörstrand, omkring år 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
433. Fat, fajans. Rörstrand, 1755.
433. Fat, fajans. Rörstrand, 1755.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
649. Lotte Laserstein, Halvliggande modell.
649. Lotte Laserstein, Halvliggande modell.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
379. Matta, semiantik figural Bidjar ca 83 x 63 cm.
379. Matta, semiantik figural Bidjar ca 83 x 63 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
399. Matta, antik Feraghan, ca 294 x 201 cm.
399. Matta, antik Feraghan, ca 294 x 201 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
376. Matta, antik Keshan sk Motachem, Souf, ca 196,5 x 128,5.
376. Matta, antik Keshan sk Motachem, Souf, ca 196,5 x 128,5.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
817. Carl Milles, "Poseidon".
817. Carl Milles, "Poseidon".
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
140 000 - 150 000 SEK
499. Collier 18K guld.
499. Collier 18K guld.
Klubbat pris 
24 800 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
332. Fat, lergods. Nishapur, östra Iran 1000-tal.
332. Fat, lergods. Nishapur, östra Iran 1000-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1272. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1272. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
740. Carl Milles, "Flöjtblåsande ängel".
740. Carl Milles, "Flöjtblåsande ängel".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
325. Prydnadsrya, dubbelrya, ca 188 x 146 cm, Finland.
325. Prydnadsrya, dubbelrya, ca 188 x 146 cm, Finland.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK