Contemporary Art & Design 650

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
101Broberg & Ridderstråle, matta, "Fleur Platinum", för Asplund Collection, ca 240 x 160 cm.16 000 SEK
102Amara Por Dios, unikt bemålat, sideboard/objekt, egen studio, 2018.13 000 SEK
103Thomas Sandell, skärm/rumsavdelare, specialbeställd, Sandellsandberg för Riksbyggen, Stockholm 2021.5 000 SEK
104Thomas Sandell, soffbord, specialbeställt, Sandellsandberg för Riksbyggen, Stockholm 2021.8 500 SEK
105Robert Indiana, matta "White on Black", Chosen Love, handtuftad 1995, ca 300 x 300 cm. Numrerad 104/125.38 000 SEK
106Gio Ponti, efter, "Tavolino", bord, Fontana Arte, Italien.Återrop
107Angelo Lelli, två "Cavalletto" golvlampor / stafflier, Arredoluce, Italien, 1950-60-tal.42 000 SEK
108Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano 1960-tal.52 000 SEK
109Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano 1960-tal.52 000 SEK
110Venini, två "Cinese", taklampor, modell nr. 834, Studio Venini Italien, 1960-tal.Återrop
111Carlo Nason, bordslampor 1 par, Mazzega, Italien 1960-70-tal.42 000 SEK
112Gaetano Pesce, fåtölj / skulptur, "UP7, II Piede", B&B Italia, efter 1969.24 000 SEK
113Giotto Stoppino, tillskriven, swivel chair, Italien 1960-70-tal.7 000 SEK
114Studio OPI (Franco Bettonica & Mario Melocchi), "Cubo bar", barvagn, Cini & Nils, Milano, Italien 1970-tal.15 000 SEK
115Ettore Sottsass, "Shiva" vas, B.D. Barcelona, efter 1973.7 000 SEK
116Ettore Sottsass, "Tahiti", bordslampa, Memphis, Milano, efter 1981.11 000 SEK
117Ettore Sottsass, "Filicudi", bord, Zanotta, Italien ca 1992.26 000 SEK
118Franz West, taklampa, ed. 143, Meta Memphis, Italien 1991.48 000 SEK
119Fulvio Bianconi, vas, "Fasce Sommerse", Venini, Italien 1999.17 000 SEK
120Paolo Venini, & Massimo Pistilli, "Palotta" bordslampa, Venini, Murano, Italien 1960-70-tal.26 000 SEK
121Gio Ponti, ljuskrona för 12 lampor, Venini, Italien, 2014.Återrop
122Gio Ponti, ljuskrona för 12 lampor, Venini, Italien, 2014.Återrop
123Shiro Kuramata, skåp/hylla, "Revolving Cabinet", Cappellini, efter 1970.24 000 SEK
124Marc Newson, "Felt Chair", Cappellini, Italien, efter 1993.26 000 SEK
125Mario Bellini, modulsoffa, "Camaleonda", B&B Italia, ca 2020.135 000 SEK
126Edward Barber & Jay Osgerby, "Tobi-ishi, Small table" soffbord, B&B Italia, efter 2014.32 000 SEK
127Edward Barber & Jay Osgerby, "Tobi-ishi, Rectangular table" bord, B&B Italia, efter 2014.36 000 SEK
128Philippe Nigro, soffa samt fåtölj, 6 delar, "Confluences", Ligne Roset, Frankrike, 2000-tal.22 000 SEK
129taklampa, Fantoni Studio, Florens, 1960-tal.Återrop
130Osvaldo Borsani, klädhängare, modell "AT61", Tecno, Italien, 1970-tal.26 000 SEK
130AMarco Zanuso, fåtöljer 1 par, "Martingala", Arflex, Italien 1950-60-tal.Återrop
131Luigi Benzoni, skulptur, huvud, Berengo Studio, Italien 2006.13 000 SEK
132Luigi Benzoni, skulptur, huvud, Berengo Studio, Murano, Italien 1999.7 000 SEK
133Ubald Klug, modulsoffa 2 delar, modell "DS-1025, Terazza" De Sede, Schweiz, efter 1973.120 000 SEK
134Philippe Malouin, fåtölj, modell "DS-707", De Sede, efter 2020.20 000 SEK
135Herzog & de Meuron, pall, "Hocker", Vitra, efter 2005.11 000 SEK
136fåtölj, unik och signerad "Rover Chair", One Off-London, 1980-tal.Återrop
137Serge Mouille, vägglampa, "Applique 2", Edition Serge Mouille, Frankrike, 2016.24 000 SEK
138Jasper Morrison, sidobord, "Low Ply Table", Vitra, ca 1988.10 000 SEK
139Toni Zuccheri, golvlampa, "Messico" Venini, Italien 1970-tal.Återrop
140taklampa, "Fiddlehead Cantilever", Roll & Hill, Brooklyn, USA, efter 2010.Återrop
141Saburo Inui, soffbord, "Zataku", Tendo Mokko, Japan 1970-tal.11 000 SEK
142Tokujin Yoshioka, fåtölj, "Prism Chair", Glas Italia, efter 2013.20 000 SEK
143Zaha Hadid, bestick, 40 delar, WMF, efter 2007.22 000 SEK
144Jaime Hayon, golvlampa, "Gweilo Han Grande", Parachilna, Spanien, efter 2016.15 000 SEK
145Jan Pauwels, takkrona, modell "Q2 Hangin lamp", Baxter, Italien, efter 2009.40 000 SEK
146Jan Bocan, fåtöljer, ett par, Thonet, proveniens Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm 1972.28 000 SEK
147Jan Bocan, ett par, Thonet, proveniens Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm 1972.14 000 SEK
148Attila Suta, sideboard, egen verkstad, Stockholm, 2022.22 000 SEK
149bord, egen verkstad, Stockholm 2017.Återrop
150stolar, 4 st, egen verkstad, Stockholm 2017.Återrop
151Mark Seliger, "Barack Obama, the White House, Washington DC, 2010".48 000 SEK
152Cooper & Gorfer, "Marilina in a Tiled room", 2015.80 000 SEK
153Åke E:son Lindman, "Venedig #1", 1994.20 000 SEK
154Larry Fink, "George Plimpton, Jared Paul Stern and Cameron Richardson, Fashion Shoot, Elaine‘s, New York City, January 1999".18 000 SEK
155Terry O'Neill, "Audrey Hepburn with Dove, St Tropez 1967".70 000 SEK
156Ken Kitano, "Piling Portraits of 30 Geikos and Maikos Dancing the Special Kyo Dance in the Spring, Miyagawa Town, Kyoto", 2003.10 000 SEK
157""Piling Portraits of 38 Singers of Kouta, or Popular Songs Originating in the Edo Period", 2006.Återrop
158"Piling Portraits of 23 Muslim women wearing burkas (Niva, Bagachara, Bangladesh)", 2008.Återrop
159Maria Friberg, "Almost there #2", 2000.65 000 SEK
160Ewa-Marie Rundquist, "Skogen", 2020.20 000 SEK
161Jorma Puranen, "Shadows, reflections and all that sort of things #28", 2010.30 000 SEK
162"Pagan Postcard (Satyricon Excerpt #02)", 2011.Återrop
163"Two Addicts in the Sun", 2004.Återrop
164Anders Krisár, "Untitled No. 4", 2003-2004.Återrop
165Juan Pedro Fabra Guemberena, "True Colours", 2002.Återrop
166Tova Mozard, "No Vacancy (II)", 2006.50 000 SEK
167Terry O'Neill, "David Bowie - Diamond Dogs, 1974".32 000 SEK
168Albert Watson, "Mike Tyson, Catskills, New York", 1986.42 000 SEK
169Nick Brandt, "Elephants and Egrets after storm, Amboseli, 2007".115 000 SEK
170Terry O'Neill, "Queen Elizabeth II", 1992.Återrop
171Thomas Ruff, "Substrat 2 II", 2003.Återrop
172Mario Testino, "Untitled", 2002.Återrop
173Charlie White, "Jonestown", 2006.10 000 SEK
174Albert Watson, "Hamid, Vendor of Minerals, Morocco", 1998.Återrop
175Torbjörn Calvero, "Mick Jagger", 1976.20 000 SEK
176Terry O'Neill, "Raquel Welch on the Cross, Los Angeles", 1970.55 000 SEK
177Albert Watson, "Adult Movies, Las Vegas", 2001.Återrop
178Sam Samore, "Untitled (Betty Ford)", 1985.Återrop
179”Afterimage”, 2012.Återrop
180Björn Keller, "Black Tulip 2", 2022.Återrop
181Björn Keller, "Black Tulip 1", 2022.12 000 SEK
182Maria Friberg, "Way Ahead 1", 2009.70 000 SEK
183Jacob Felländer, "Los Angeles, Hong Kong, Bombay", 2011.70 000 SEK
184Denise Grünstein, "Red Cardinal", 2014.135 000 SEK
185Pentti Sammallahti, "Erdőbénye, Unkari, 1979".Återrop
186Pentti Sammallahti, "Siperiasta, 1997".6 500 SEK
187Pentti Sammallahti, "Jyskyjärvi, Vienan Karjala, 1992".Återrop
188Pentti Sammallahti, "Solovetsk, Vienan meri, 1992".14 000 SEK
189Pentti Sammallahti, "Sandö, Dragsfjärd, 1975".6 000 SEK
190Gunnar Smoliansky, "Södermannagatan, 1959".60 000 SEK
191Denise Grünstein, "WunderVidar", 2013.60 000 SEK
192Louise Hindsgavl, "Ouverture #1", 2016.22 000 SEK
193Terry O'Neill, "Faye Dunaway, Hollywood, 1977".200 000 SEK
194Mike & Doug Starn (Starn Twins), "The no-mind not-thinks no-things lasven", 2012-2013.150 000 SEK
195Lorenzo Agius, "Jack Nicholson", 2007.125 000 SEK
196Ellen von Unwerth, "Supernatural lady", 1991.260 000 SEK
197Hiroshi Sugimoto, "Mediterranean Sea Cassis 1989".12 000 SEK
198Terry O'Neill, "Frank Sinatra, Miami Beach, 1968".150 000 SEK
199Dawid (Björn Dawidsson), "9632", 1990.8 500 SEK