Contemporary Art & Design 650

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1FOLKFORM, taklampa, "Suburban Skyline", first edition Studio Folkform, 2013.26 000 SEK
2Finn Ahlgren, / Godspeed, "trash sideboard", unikt, egen studio, Stockholm 2014.24 000 SEK
3TAF, Gabriella Lenke & Mattias Ståhlbom, pallar 1 par, "Famna" Firma Svenskt Tenn, 2020.12 000 SEK
4Robert Wilson, stol, "Strindberg, Ett Drömspel", för Stockholms Stadsteater, 1998.15 000 SEK
5Robert Wilson, stol, "Strindberg, Ett Drömspel", för Stockholms Stadsteater, 1998.19 000 SEK
6Eva Zethraeus, unik skulptur, utförd i egen atejé, Göteborg 2016.7 000 SEK
7Johanna Jansson, unik skulptur "Make Love not Art" ur serien "Graffiti Silverbjörkar", Liam Reeves & Anthony Harris, RCA, London 2007.7 000 SEK
8Fredrik Paulsen, stol, "Röhsska", ed. 1/102, proveniens Designbaren "Fredrik's Fun Fair", på Stockholm Designweek, Blå Station 2020.6 500 SEK
9Fredrik Paulsen, stol, "Röhsska", ed. 83/102, proveniens Designbaren, "Fredrik's Fun Fair", på Stockholm Designweek, Blå Station 2020.7 500 SEK
10Gunilla Maria Åkesson, kruka, "Vessel no 72", egen ateljé, Gärsnäs, 2020.6 000 SEK
11Louise Liljencrantz, "Small Key Star Side Table", Veermakers / KFK Master Cabinet Makers, Stockholm, 2021.28 000 SEK
12Lotta Braathen, vilstol, "Skottkärran" unik, utförd i egen studio, Stockholm 1996.15 000 SEK
13Hanna Hansdotter, skulptur, "Dripping print", ed. AP 1, The Glass Factory, Boda Glasbruk 2018.36 000 SEK
14Jenny Nordberg, golvspegel, ”3 to 5 seconds”, unik, specialbeställd 2020.24 000 SEK
15Erik Bratsberg, golvlampa, "Lorian", first edition, egen studio, Stockholm, 2021.26 000 SEK
16Erik Bratsberg, bordslampa, "Lorian", ed. 1/10, egen studio, Stockholm, 2021.22 000 SEK
17Ernst Billgren, skulptur, "Ermina", Berengo Studio, Murano, Italien 1999, ed. 3/29.28 000 SEK
18Ernst Billgren, "Väktare", skulptur, Berengo Studio, Murano 2000, ed. 2/6.60 000 SEK
19David Taylor, bordslampa, "Reading Lamp", unik, egen studio, 2014.5 000 SEK
20Jan Ekselius, fåtöljer, 1 par, "Etcetera", J.O. Carlssons Möbel AB, Vetlanda, 1960-70-tal.22 000 SEK
21Jan Ekselius, fåtöljer, 1 par, "Etcetera", J.O. Carlssons Möbel AB, Vetlanda, 1960-70-tal.22 000 SEK
22Uno & Östen Kristiansson, taklampa, Luxus, Vittsjö, 1950-60-tal.40 000 SEK
23Peter Celsing, vägglampor, 10 st, "Band", Falkenbergs Belysning, 1960-tal.30 000 SEK
24Karl Erik Ekselius, matbord, J.O. Carlssons Möbel AB, Vetlanda, 1971.44 000 SEK
25Wilhelm Lutjens, bokhylla, modell "545", De Boer Gouda, Nederländerna, 1950-60-tal.22 000 SEK
26Ernest Race, bokhylla, "Penguin Donkey Mark II", Isokon, England, 1960-tal.6 000 SEK
27Hans-Agne Jakobsson, golvlampa, modell "G-123", Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd, 1960-70-tal.12 000 SEK
28Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, modell "T261-12", Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-tal.100 000 SEK
29Hans-Agne Jakobsson, takkrona, "Sonata", modell T-434/24, Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal.18 000 SEK
30Åke Fribyter, fåtölj, "Arena", Scapa Industri AB, 1960-tal.10 000 SEK
31Erik Höglund, ljuskrona för 12 ljus, Boda Smide, sannolikt 1960-70-tal.Återrop
32Claésson & Bringzén (Börje Claesson & Kenneth Bringzén), golvlampa, Bredaryd, 1970-tal.9 500 SEK
33Terje Ekstrøm, fåtölj, "Ekstrem", för Stokke Fabrikker, Norge, ca 1984.14 000 SEK
34Erling Viksjø, soffbord, A/S Conglo, Norge 1960-70-tal.65 000 SEK
35Ilmari Tapiovaara, vilstol, "Congo Chair", Laukaan Puu, Finland 1950-tal.Återrop
36Esko Pajamies, fåtölj, "Pompadour", Asko, Finland 1960-70-tal.Återrop
37Kai Ruokonen, golvlampa, Orno, Finland 1970-tal.50 000 SEK
38Kristina Riska, skulptur, "Wala 1", utförd i egen studio, Finland 1995.8 000 SEK
39Eero Aarnio, hängande fåtölj, "Bubble Chair", Adelta, Finland.28 000 SEK
40Yrjö Kukkapuro, fåtölj med fotpall, "Karuselli", Avarte, Finland,65 000 SEK
41Warren Platner, karmstolar, ett par, "Platner Side Chair", Knoll International, efter 1966.30 000 SEK
42Warren Platner, "Lounge Chair", Knoll International, efter. 1966.32 000 SEK
43Ingo Maurer, vägglampa, "Uchiwa III", M Design, Tyskland, efter 1973.30 000 SEK
44Ingo Maurer, taklampa, "Birdie's Nest", Tyskland, efter 2005.16 000 SEK
45Eero Saarinen, "Tulip", matbord och 6 stolar, Knoll International, 1960-70-tal.65 000 SEK
46Poul Henningsen, "PH Piano", designat 1939, utfört av Andreas Christensen, Danmark 1940-tal.80 000 SEK
47Poul Kjaerholm, soffbord, "PK 65", Fritz Hansen, 1980-tal.20 000 SEK
48Poul Kjaerholm, satsbord, "PK-71", 3 delar, Fritz Hansen, Danmark, 2014.7 500 SEK
49Poul Kjaerholm, satsbord, "PK-71", 3 delar, Fritz Hansen, Danmark, 2014.6 500 SEK
50Poul Kjaerholm, dagbädd, "PK-80", Fritz Hansen, Danmark 2014.75 000 SEK
51Poul Nørreklit, soffa, Selectform, Danmark 1960-tal.Återrop
52Poul Nørreklit, fåtöljer 3 st. / modulsoffa, Selectform, Danmark 1960-tal.Återrop
53Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, soffbord, modell "BO-552", Bo-EX, Danmark, 1960-tal.15 000 SEK
54Jørgen Høvelskov, stol "The Harp 40th Anniversary", JC Snedkeri, Danmark, 2003.14 000 SEK
55Poul Kjaerholm, pall, "PK 33", Fritz Hansen, Danmark 2008.22 000 SEK
56Poul Kjaerholm, fåtölj, "PK20", Fritz Hansen, Danmark 1986.28 000 SEK
57Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, tillskrivet, sideboard, sannolikt utfört av snickarmästare Poul Bachmann, Danmark ca 1966–1970.30 000 SEK
58fåtöljer 1 par, "Z-down chairs", Torben Ørskov, Danmark, ca 1968.Återrop
59Jørgen Høj, soffbord, Niels Vitsøe, Danmark, 1960-tal.10 000 SEK
60Verner Panton, vilstol, "System 1-2-3" Modell J, Fritz Hansen, 1970-tal.7 000 SEK
61Verner Panton, fåtölj "System 1-2-3" De Luxe Lounge Chair", Fritz Hansen, Danmark, 1970-tal.8 000 SEK
62Verner Panton, "Pantonova", matbord och 6 stolar, modell "102 S-G", Fritz Hansen, Danmark 1970-tal.90 000 SEK
63Knud Kristensen, unik skulptur/ hög vas med lock, Danmark 1998.Återrop
64Bodil Manz, vas, porslin, egen studio, Danmark.7 500 SEK
65Walter Wirz, vägghängd hylla, Wilhelm Renz, Tyskland, 1960-tal.15 000 SEK
66Mats Theselius, vikskärm, "Rörligt Objekt", ed. 100, Källemo, efter 1989.150 000 SEK
67Mats Theselius, fåtölj ”Aluminium chair”, ed. 133/200, Källemo efter 1990.110 000 SEK
68Mats Theselius, fåtölj "Älgskinnsfåtöljen", Källemo, ed. 311/360, efter 1991.70 000 SEK
69Mats Theselius, "Canapé", ed. 35, Källemo efter 1991.34 000 SEK
70Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", ed. 153/360, Källemo, efter 1999.70 000 SEK
71Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", ed. 168/360, Källemo, efter 1999.85 000 SEK
72Mats Theselius, fåtölj, "Järn/Mocca", ed. 182/360, Källemo, efter 1994.80 000 SEK
73Mats Theselius, fåtöljer 1 par, "Star", ed. 356 och 163/360, Källemo, Värnamo efter 2009.80 000 SEK
74Mats Theselius, fåtölj, "Star", ed. 217/360, Källemo, efter 2009.30 000 SEK
75Mats Theselius, skåp, "National Geographic, 25th Anniversary edition", ed. 42/220, Källemo, Värnamo efter 2015.55 000 SEK
76karmstol, "The Bamboo King", ed. 347/360, Källemo, efter 2000.Återrop
77Mats Theselius, fåtölj "Inox", ed. 81/199, Källemo, efter 2015.50 000 SEK
78Mats Theselius, fåtölj "Inox", ed. HC 16/19, Källemo, efter 2015.50 000 SEK
79C Göran Karlsson, matta, utan titel, handtuftad, Asplunds, ca 220 x 162 cm.Återrop
80Jonas Bohlin, "Concav", liggfåtölj, Källemo, Värnamo ca 1985.13 000 SEK
81Jonas Bohlin, karmstol, "Concrete / (In)visible Dialogues", ed. 45/100, Källemo, Värnamo 2011.9 000 SEK
82karmstol, "Concrete / (In)visible Dialogues", ed. 46/100, Källemo, Värnamo 2011.Återrop
83Jonas Bohlin, golvlampa "Nio Episoder", ed. 3/9, Jonas Bohlin AB 2017.17 000 SEK
84Jonas Bohlin, stolar, 6 stolar, "Vilda 3", Gemla, Diö, 2018.32 000 SEK
85gallerimatta, "Kosmos", handtuftad, Kasthall, ca 288 x 72 cm.Återrop
86John Kandell, soffa, "Victory", Källemo, Värnamo efter 1990.19 000 SEK
87Anna Berglund, skulptur, "Terrin", utförd i egen studio, efter 2006.5 000 SEK
88Moa Jantze, gungstol, "Swing", ed. 15/20, Olby Design, efter 2006.24 000 SEK
89Anders Olsson, sideboard, "Konig", Galleri Sebastian Schildt, Stockholm omkring 2014.16 000 SEK
90Olivier Gregoire, bänk, "Fold", first edition, Acne Studios, 2010.18 000 SEK
91Jonny Johansson, fåtölj, ”Nya Berlin”, Studie No 2, Acne Studios, O.H. Sjögren, Tranås, 2010.18 000 SEK
92Per Söderberg, bokhylla, specialbeställd "NEB Shelving System", No Early Birds.21 000 SEK
93Claesson Koivisto Rune, "Dodo", fåtölj, E&Y, Japan, efter 2002.9 000 SEK
94Claesson Koivisto Rune, "Adam och Eva", dagbädd i två delar, Klein Dytham architecture, Japan, 2003.20 000 SEK
95Claesson Koivisto Rune, "Sierra", sideboard, Dune, New York, 2010.36 000 SEK
96(Jon Lindström & Henrik Kjellberg) stolar, åtta stycken "Dent Wood", Blå Station, efter 2014.Återrop
97Jun Furukawa, bord, unik prototyp, Atelier Yocto, Sverige/Japan, utfört ca 2014-15.Återrop
98David Ericsson, skåp, "Björkskåpet", ed. 40/99, Källemo, Värnamo efter 2018.30 000 SEK
99Eva Hild, "Interlace", egen ateljé, Sparsör 2021.310 000 SEK
100Eva Hild, skulptur, egen ateljé, Sparsör 1999.35 000 SEK