Modern Art + Design 652

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
103Bertil Vallien, skulptur, båt, Kosta Boda, unik.75 000 SEK
104Bertil Vallien, stor skål, Kosta Boda, unik.16 000 SEK
105Bertil Vallien, "Janus", skulptur, Kosta Boda, unik.26 000 SEK
106"Hus", unik skulptur, Kosta Boda.Återrop
107skulptur, huvud, Kosta Boda, unik.Återrop
108skulptur, Kosta Boda, ed. 1/20.Återrop
109skulptur, huvud i glasglob, Kosta Boda, ed 200.Återrop
110Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda.26 000 SEK
111Bertil Vallien, "Janus", skulptur, Kosta Boda, unik.26 000 SEK
112Bengt Lindström, "Janus", skulptur, Berengo Studio, Murano, Italien, ed. 6/8.20 000 SEK
113Claes Uvesten, "Prometheus", skulptur, 2008.55 000 SEK
114Claes Uvesten, "Hermes", skulptur, 2007.24 000 SEK
115Peter Hermansson, "Pollock", vas, Örsjö 2013.15 000 SEK
116Peter Hermansson, "Pollock", vas, Örsjö 2012.15 000 SEK
117"Knock Knock", vas, Boda 2015.Återrop
118Peter Hermansson, "Vinnare och förlorare", vas, graalteknik, 2001, unik.24 000 SEK
119Peter Hermansson, "Yellow Shurtservant", vas/skulptur "Ariel", Örsjö 2012.8 500 SEK
120Alvar Aalto, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk, Finland 1937-49.20 000 SEK
121Alvar Aalto, vas modell 3031, iittala, Finland, troligen 1960-tal.12 000 SEK
122Tapio Wirkkala, skål/ art object"Jäävuori" (Isberg), modell 3827, Iittala, Finland 1950-60-tal.60 000 SEK
122ATapio Wirkkala, skål, Iittala, Finland 1978 ed. 1/300.8 000 SEK
123Timo Sarpaneva, Art Object "Orkidea", Iittala, Finland, modell 3568.16 000 SEK
124Oiva Toikka, "Martin hanhi", fågel, för 80-årsjubileet för Finlands självständighet, Nuutajärvi, Finland.9 000 SEK
125Oiva Toikka, skulptur, fisk, Nuutajärvi Notsjö Iittala, Finland, ed. 124/150.10 000 SEK
126"Fish vase", Japan 1993.Återrop
127Vittorio Zecchin, vas, glas "Soffiato", modell 1465, Venini, Murano, Italien 1920-tal.Återrop
128Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano 1960-tal.55 000 SEK
129Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien 1960-tal.55 000 SEK
130Anton Michelsen, & Royal Copenhagen, vas, modell 1634 med fot och mynning av sterlingsilver, Köpenhamn 1914.13 000 SEK
131Rozenburg den Haag, a painted eggshell porcelain vase, Holland circa 1900.9 000 SEK
132Daisy Makeig Jones, skål "Fairyland lustre", Wedgwood, England 1920-30-tal, modell z4968.15 000 SEK
133Rudolf Knörlein, väggmask, Goldscheider, Wien 1930-tal, modell 6542.4 000 SEK
134Jais Nielsen, vas med lock, modell 20.100, Royal Copenhagen, Danmark 1955.4 000 SEK
135skulptur, liggande gasell, Upsala-Ekeby 1948-60.Återrop
136Wilhelm Kåge, skulptur, drake, Gustavsberg 1941.16 000 SEK
137Wilhelm Kåge, vas, "Argenta", Gustavsberg, 1950-tal.20 000 SEK
138Wilhelm Kåge, vas, "Farsta-Spirea", Gustavsberg Studio 1956.26 000 SEK
138AWilhelm Kåge, skål, Gustavsberg Studio 1957, vas samt fat, Kåge Verkstad, experimentglasyrer, 1950-talets mitt.8 000 SEK
139Wilhelm Kåge, vas, Farsta-Spirea, Gustavsberg Studio, 1957.11 000 SEK
140Wilhelm Kåge, vas "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.12 000 SEK
141Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1958.32 000 SEK
142Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.48 000 SEK
143Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.36 000 SEK
144Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.24 000 SEK
145Berndt Friberg, vas, Gustavsberg Studio, 1961.30 000 SEK
146Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1954.8 500 SEK
147Berndt Friberg, vaser, två stycken samt skål, Gustavsbergs studio, 1944-47, 1956, 1958.5 000 SEK
148Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.16 000 SEK
149Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973,14 000 SEK
150Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.28 000 SEK
151vas, Gustavsbergs studio 1958.Återrop
152Berndt Friberg, vaser, tre stycken samt skål, Gustavsbergs studio, 1953, -54 -57- 58.5 500 SEK
153Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.26 000 SEK
154Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1979.12 000 SEK
155Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio 1940-50-tal.38 000 SEK
156Stig Lindberg, figurin, "Lilla Eva", Gustavsbergs studio 1940-50-tal.12 000 SEK
157Stig Lindberg, skulptur "Leda och Svanen", Gustavsberg 1940-50-tal.12 000 SEK
158Stig Lindberg, "Actaeon", skulptur, Gustavsbergs studio, 1950-tal.17 000 SEK
159Stig Lindberg, vas/ skulptur, Gustavsbergs studio, ca 1960.105 000 SEK
160Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.12 000 SEK
161Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.80 000 SEK
162Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.34 000 SEK
163Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.12 000 SEK
164Stig Carlsson, "Sputnik", väggskulptur, Bromölla, 1960-tal.1 800 SEK
165Hertha Hillfon, fat, glaserat lergods, egen ateljé 1960.Återrop
166urna, Rörstrand 1940-tal, modell GM.Återrop
167Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand, 1950-tal.16 000 SEK
168Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1951, unik.22 000 SEK
169Tyra Lundgren, skulptur, fågel på gren, Gustavsberg 1940-tal.9 500 SEK
170Tyra Lundgren, relief, fåglar, egen ateljé, daterad sannolikt 1958.14 000 SEK
171Tyra Lundgren, skulptur, tupp, daterad 1955.19 000 SEK
171ATyra Lundgren, skulptur, fågel, egen ateljé, daterad 1969.18 000 SEK
172Tyra Lundgren, skulptur, fågelunge, daterad 1964.13 000 SEK
172AHans Hedberg, burk i fem etage, Biot, Frankrike.13 000 SEK
173Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.38 000 SEK
174Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.48 000 SEK
175Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.15 000 SEK
176Kjell Janson, skulptur, druvklase, egen ateljé, Mora 2000.17 000 SEK
177Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, liggande häst, egen ateljé, Förslöv 1986.18 000 SEK
178Birger Kaipiainen, väggskulptur, fågel, Rörstrand 1950-tal.55 000 SEK
179Birger Kaipiainen, skulptur, Rörstrand 1950-tal.24 000 SEK
180Birger Kaipiainen, väggskulptur, Rörstrand 1950-tal.26 000 SEK
180ABirger Kaipiainen, skulptur, fågel, Rörstrand 1950-tal.28 000 SEK
181Birger Kaipiainen, väggskulptur, fjäril, Rörstrand 1950-tal.65 000 SEK
182Birger Kaipiainen, plakett, Arabia, Finland 1940-tal.55 000 SEK
182ABirger Kaipiainen, bricka, Arabia, Finland 1944.9 000 SEK
183Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1950-tal.18 000 SEK
184Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.85 000 SEK
185Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.42 000 SEK
186Rut Bryk, relief/ fat, Finland ca 1960.18 000 SEK
187Rut Bryk, relief/ fat, Finland ca 1960.17 000 SEK
188Pablo Picasso, fat, "Service visage noir", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1948, A.R. 35, ed. 100.55 000 SEK
189Pablo Picasso, "Pichet têtes', kanna, Madoura, Vallauris, efter 1953, A.R. 221.30 000 SEK
190Pablo Picasso, skål "Tête de taureau", Madoura, Vallauris post 1954, A. R. 230, ed. 100.10 000 SEK
191Pablo Picasso, kanna, "Cruchon hibou", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1955, A.R. 293.Återrop
192Melchior Wernstedt, bordslampor 1 par, modell "25760", Nordiska Kompaniet, 1920-tal.20 000 SEK
193Erik Tidstrand, & Edward Hald, taklampa, modell "27719", Nordiska Kompaniet & Orrefors, 1920-30-tal.15 000 SEK
194Edward Hald, & Erik Tidstrand, taklampa, Nordiska kompaniet & Orrefors, omkring år 1926.18 000 SEK
195Simon Gate, & Erik Tidstrand, taklampa, modell "26268 / GD. 5.", Nordiska Kompaniet och Orrefors, omkring år 1926.70 000 SEK
196Erik Tidstrand, bordslampor 1 par, modell "26550", Nordiska Kompaniet, 1920-tal.26 000 SEK