Modern Art + Design 652

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
296Axel Einar Hjorth, stolar, 2 st "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.24 000 SEK
297Axel Einar Hjorth, skåp "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.240 000 SEK
298Nordiska Kompaniet, fåtöljer, ett par, "Lovö", ca 1939.210 000 SEK
299Nordiska Kompaniet, fåtölj, 1930-40-tal.46 000 SEK
300Nordiska Kompaniet, bord "Lovö", ca 1941.46 000 SEK
301Nordiska Kompaniet, stolar, ett par, "Ekerö", ca 1947, Swedish Modern.30 000 SEK
302Carl Malmsten, skåp, snickarmästare Hjalmar Jackson, Stockholm 1935.115 000 SEK
303sideboard, Stockholm 1935.Återrop
304Bertil Söderberg, bord, Svensk Hemslöjd, Swedish Modern, 1930-tal.13 000 SEK
305Carl-Axel Acking, golvlampa, för Stockholm stads hantverksförening, 1939.320 000 SEK
306Oscar Nilsson, sekretär, gesällarbete av Evert Kjellgren för Stockholm Stads Hantverksförening 1938.48 000 SEK
307Oscar Nilsson, tillskrivet, sideboard, Sverige 1940-tal.165 000 SEK
308Harald Notini, taklampa, "modell 11555" Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal.120 000 SEK
309Harald Notini, taklampa, modell "11555" Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal.85 000 SEK
311Carl-Axel Acking, golvlampa, modell "2645", Bröderna Malmströms metallvarufabrik, 1940-50-tal.320 000 SEK
312Carl-Axel Acking, taklampa, modell 958, Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö 1940-tal.100 000 SEK
313Spegel, Swedish Modern, 1940-tal.13 000 SEK
314Josef Frank, skåp, "Wellpapp", modell 2192, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.155 000 SEK
315Josef Frank, soffbord, modell 965, Firma Svenskt Tenn, 1960-tal.55 000 SEK
316Josef Frank, skrin, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1956.20 000 SEK
316ABjörn Trägårdh, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1958.10 000 SEK
317Josef Frank, Florabyrå Linné", jubileumsutgåva, Firma Svenskt Tenn 2007, modell 1050, ed. 31/50.480 000 SEK
318Estrid Ericson, spegel, modellnummer "J 364", Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal.16 000 SEK
319Josef Frank, taburetter ett par, Firma Svenskt Tenn, modellnummer 2235, 1950-60-tal.42 000 SEK
320Josef Frank, soffbord, modell 2139, Firma Svenskt Tenn, före 1985.48 000 SEK
321Josef Frank, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 652, 1900-talets mitt.16 000 SEK
322Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, 1960-70-tal, modell U601 (skivan) & U491.120 000 SEK
323Anna Petrus, skulptur, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1988.24 000 SEK
324Swedish Modern, fåtölj, 1930-40-tal.55 000 SEK
325Greta Magnusson Grossman, sideboard, Firma Studio, Stockholm 1930-tal.80 000 SEK
326Otto Schulz, fåtölj, Swedish Modern, Boet, Göteborg, 1930-40-tal.9 500 SEK
327Otto Schulz, bordslampa, Boet, Göteborg 1930-40-tal.34 000 SEK
328Otto Schulz, fåtölj, Boet, Swedish Modern 1940-tal.32 000 SEK
329Otto Schulz, skåp, ”Paradiset”, Boet, Göteborg, 1952.360 000 SEK
330Otto Schulz, bord, Boet, Göteborg, 1930-40-tal.17 000 SEK
330AOtto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg 1930-40-tal.65 000 SEK
331Otto Schulz, skåp, "Zodiakens tecken" för Boet, Göteborg, 1930-40-tal.125 000 SEK
332Hans Bergström, taklampa, modell "5", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.80 000 SEK
333Carl Malmsten, soffa, modell "Samspel", Swedish Modern, AB Record i Bollnäs.26 000 SEK
334Fröseke, spegel, 1900-talets mitt, Swedish Modern.8 500 SEK
335Sten Blomberg, tillskrivet, soffbord, Meeths, Göteborg 1940-tal.19 000 SEK
336Harald Notini, bordslampa, modell "15474", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal.22 000 SEK
337Harald Notini, taklampa, modell "11894", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-50-tal.26 000 SEK
338Carl-Axel Acking, golvlampa, modell 2646, Bröderna Malmströms metallvarufabrik, Malmö 1940-50-tal.105 000 SEK
339Axel Larsson, fåtölj, Swedish Modern, för Hotel Baltic, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1954.12 000 SEK
340Tore Ahlsén, golvarmatur, "Napoleon vid Nilen", 1940-50-tal.15 000 SEK
341Hans Bergström, taklampa, modell "157", ateljé Lyktan, Åhus 1950-tal.28 000 SEK
342Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, bordslampa, modell "2790", Malmö 1950-tal.9 000 SEK
343David Rosén, skåp, för Stockholm Stads Hantverksförening, daterat 1959, sannolikt gesällarbete.20 000 SEK
344ASEA, golvlampa, Swedish Modern, modell "E1781", Västerås, 1950-tal.80 000 SEK
345Eyjólfur Ágústsson, tillskrivna, karmstolar ett par, Sverige 1950-tal.Återrop
346tillskrivna, karmstolar ett par, Sverige 1950-tal.Återrop
347Harald Notini, bordslampa, modell "15582", Arvid Böhlmarks Lampfabrik 1950-tal.65 000 SEK
348Nordiska Kompaniet, soffbord, Triva serien, modell "579-058", 1950-tal.9 000 SEK
349Hans Olsen, fåtöljer, ett par, "Antilop" för Viskadalens Möbler, 1950-tal.16 000 SEK
350Hans Bergström, taklampor 1 par, modell "112", ateljé Lyktan, Åhus, 1950-tal.18 000 SEK
351Harald Notini, möjligen, golvlampa, modell "15750", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1950-60-tal.8 000 SEK
352Bertil Fridhagen, sminkbord, modell "3-127, Ligrett-serien", Svenska Möbelfabriken Bodafors, 1950-tal.24 000 SEK
353vilfåtölj, modell nr "231", Engen Möbler, 1950-tal.Återrop
354Svante Skogh, soffa, AB Hjertquist & Co, Nässjö, 1950-tal.42 000 SEK
355Carl Malmsten, skåp, "Raimond", utfört som gesällprov av snickarmästare Gunnar Franke 1964.130 000 SEK
356Tyra Lundgren, skulptur, fågel, förgylld brons, 1960-70-tal.18 000 SEK
357Stig Lindberg, skulptur "Solfågeln", Galleri Scandia, Scandia Present efter 1978.16 000 SEK
358Lisa Larson, skulptur "Tummelisa", brons, Scandia Present, ca 1978, nr 551.18 000 SEK
359Alvar Aalto, fåtölj, "nr 41 Paimio" O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, Finland, 1930-40-tal.60 000 SEK
360Alvar Aalto, fåtölj, "41, Paimio", O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, Finland, 1930-40-tal.60 000 SEK
361Alvar Aalto, ”Padded Paimio modell 44” fåtölj, Huonekalu-ja Rakennustyötehdas Oy eller Artek, Finland ca 1934-35.50 000 SEK
362Paavo Tynell, bordslampa, modell "9209", Taito Oy, Finland 1940-tal.70 000 SEK
363Paavo Tynell, bordslampa, modell "9209", Taito Oy 1940-tal.70 000 SEK
364Paavo Tynell, bordslampa, modell "9224", Taito Oy, Finland, 1940-50-tal.80 000 SEK
365Tapio Wirkkala, lövformat fat, laminerad björk-plywood Finland 1950-tal.130 000 SEK
366Tapio Wirkkala, golvlampa, modell K 10-11, Idman, Finland 1900-talets mitt.44 000 SEK
367Tapio Wirkkala, bordslampa, modell "K11-16", Idman, Finland, 1900-talets mitt.38 000 SEK
368Tapio Wirkkala, bordslampa, modell "K11-16", Idman, Finland, 1900-talets mitt.42 000 SEK
369Märta Blomstedt, fåtölj, "Aulanko", Kantosen Puutyö Oy, Finland, formgiven år 1939 för Hotell Aulanko.85 000 SEK
370Alvar Aalto, taklampor, 1 par, modell "A 111", Valaistustyö, Finland 1950-tal.105 000 SEK
371Alvar Aalto, taklampor 1 par, modell "A 111", Valaistustyö, Finland 1950-tal.105 000 SEK
372Alvar Aalto, taklampa, modell "A 111", Valaistustyö, Finland 1950-tal.65 000 SEK
373Hans J. Wegner, 6 stolar "CH31", Carl Hansen & Son, Danmark 1950-tal.60 000 SEK
374Hans J. Wegner, fåtöljer, ett par, CH27, Carl Hansen & Søn, Danmark 1950-60-tal.65 000 SEK
375Mogens Lassen, bord "The Egyptian Table", A.J Iversen, Danmark, sannolikt 1950-tal.40 000 SEK
376Poul Henningsen, taklampa "PH-6/5", Louis Poulsen, Danmark ca 1930.95 000 SEK
377Poul Henningsen, bordslampa "PH 4/3", Louis Poulsen, Danmark sannolikt 1940-tal.25 000 SEK
378Hans J. Wegner, fåtölj "Flag Halyard / Snørestolen", Getama, Danmark, enligt uppgift 1950-tal.140 000 SEK
379Kai Winding, sideboard, "PH52", Poul Hundevad, Danmark 1950-tal.17 000 SEK
380Hans J. Wegner, stolar, åtta stycken, modell "W2", C.M. Madsen, Danmark 1950-tal.80 000 SEK
381Børge Mogensen, skrivbord med karmstol, Søborgs Møbelfabrik, Danmark 1950-tal.22 000 SEK
382Børge Mogensen, stolar, 6 stycken "BM61", ett par karmstolar ”BM62”, Fredericia, Danmark, 1950-tal.42 000 SEK
383Arne Vodder, vilstol, Bovirke, Danmark 1950-tal.140 000 SEK
384Hans J. Wegner, fåtölj, "Bamse", AP-stolen, Danmark 1950-60-tal.95 000 SEK
385Hans J. Wegner, fåtölj "The Web Chair" modell "JH 719", Johannes Hansen, Danmark, efter 1968.110 000 SEK
386Hans J. Wegner, fällbar fåtölj, modell "AP-72", Anders Pedersen AP Stolen Danmark 1960-tal.Återrop
387Hans J. Wegner, "The Chair/JH 501", Johannes Hansen, Danmark.32 000 SEK
388Fritz Hansen, soffa, modell "1669", Danmark 1940-tal.80 000 SEK
389Hans J. Wegner, vilstol "Hammock Chair GE2", Getama, Danmark, tidigt 1960-tal.80 000 SEK
390Poul Kjaerholm, karmstol "PK-12", edition E Kold Christensen, Danmark, tidigt 1960-tal.90 000 SEK
391Poul Kjaerholm, karmstol "PK-12", edition E Kold Christensen, Danmark tidigt 1960-tal.50 000 SEK
392soffbord "PK61", edition E Kold Christensen, skiva av labradorit/larvikit, Danmark, tidigt 1960-tal.Återrop
393Poul Kjaerholm, taburett, "PK-91", edition E Kold Christensen, Danmark tidigt 1960-tal.34 000 SEK
394Poul Kjaerholm, taburett, "PK91", edition E Kold Christensen, tidigt 1960-tal.22 000 SEK