Modern Art + Design 652

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
197Erik Tidstrand, golvlampa, Nordiska Kompaniet, 1929-30.34 000 SEK
198Erik Tidstrand, bordslampa, modell "27222", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.12 000 SEK
199Erik Tidstrand, taklampa, modell "28307", Nordiska kompaniet 1930-tal.34 000 SEK
200Erik Tidstrand, bordslampor 1 par, modell "27524", Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal.24 000 SEK
201Erik Tidstrand, bordslampor 1 par, modell "28481", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.Återrop
202Erik Tidstrand, bordslampor 1 par, modell "29116", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.Återrop
203Erik Tidstrand, taklampa, modell "28805", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.34 000 SEK
204Erik Tidstrand, taklampa, modell "28973", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.11 000 SEK
205Erik Tidstrand, bordslampor 1 par, "29379", Nordiska Kompaniet 1930-tal.22 000 SEK
206Erik Tidstrand, bordslampor 1 par, modell "29379", Nordiska Kompaniet 1930-tal.20 000 SEK
207Erik Tidstrand, bordslampa, modell "29428", Nordiska Kompaniet 1930-tal.8 000 SEK
208Erik Tidstrand, bordslampa, modell "29444", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.30 000 SEK
209Erik Tidstrand, väglampetter 1 par, modell "20720", Nordiska Kompaniet 1930-tal.7 500 SEK
210Erik Tidstrand, takplafond, modell "29509", Nordiska Kompaniet 1930-tal.7 500 SEK
211Erik Tidstrand, bordslampa, modell "29602", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.34 000 SEK
212Erik Tidstrand, bordslampor 1 par, modell "29595", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.50 000 SEK
213Erik Tidstrand, golvlampor, 1 par, modell" 29448", Nordiska Kompaniet 1930-tal.38 000 SEK
214Erik Tidstrand, golvlampa, modell "29676", Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.12 000 SEK
215Erik Tidstrand, taklampa, modell "29294", Nordiska Kompaniet 1930-tal.30 000 SEK
216Erik Tidstrand, eller Bertil Brisborg (Sverige) 1910-1993, bordslampor, 1 par, modell "30246", Nordiska Kompaniet 1940-tal.44 000 SEK
217Bertil Brisborg, eller Erik Tidstrand, bordslampor 1 par, modell "30331", Nordiska Kompaniet, 1940-tal.44 000 SEK
218Bertil Brisborg, bordslampor 1 par, modell "30595", Nordiska Kompaniet, 1940-tal.70 000 SEK
219Bertil Brisborg, golvlampa, modell "30631", Nordiska Kompaniet, 1940-tal.42 000 SEK
220Bertil Brisborg, bordslampa, modell "30950", Nordiska Kompaniet, 1940-tal.9 000 SEK
221Bertil Brisborg, & Olle Elmgren, taklampor 1 par, specialbeställda, Nordiska Kompaniet 1940-tal.75 000 SEK
222Bertil Brisborg, & Olle Elmgren, vägglampor 1 par, specialbeställda, Nordiska Kompaniet 1940-tal.55 000 SEK
223Bertil Brisborg, & Olle Elmgren, väggarmatur, specialbeställd till biograf Forellen i Luleå, Nordiska Kompaniet, ca 1951.240 000 SEK
224Bertil Brisborg, bordslampa, modell "31044", Nordiska Kompaniet 1940-tal.12 000 SEK
225Bertil Brisborg, bordslampa, "NK-Hantverk", Nordiska kompaniet, 1940-tal.38 000 SEK
226Bertil Brisborg, & Olle Elmgren (1894-1985), Golvlampor, 1 par, modell "31723", "NK-Hantverk", Nordiska Kompaniet, 1940-tal.40 000 SEK
227Bertil Brisborg, golvlampa, modell "32600", Nordiska Kompaniet 1950-tal.13 000 SEK
228taklampor 1 par, Nordiska Kompaniet 1940-tal.Återrop
229Bertil Brisborg, bordslampa, Nordiska Kompaniet, 1940-tal.19 000 SEK
230Bertil Brisborg, & Torsten Claeson (1893-1978), bordslampa, modell, Triva "532-018", Nordiska Kompaniet, 1950-tal.16 000 SEK
231Bertil Brisborg, taklampa, modell "31234", Nordiska Kompaniet 1940-50-tal.24 000 SEK
232Bertil Brisborg, golvlampa, modell "31644", Nordiska Kompaniet 1940-tal.20 000 SEK
233Bertil Brisborg, golvlampa, modell "32160", Nordiska kompaniet 1940-tal.19 000 SEK
234Bertil Brisborg, & Åke Hultgren (Sweden 1931-2013), bordslampor 1 par, modell "2043", Nordiska Kompaniet 1940-50-tal.30 000 SEK
235Bertil Brisborg, golvlampa, modell "32542", Nordiska Kompaniet 1950-tal.11 000 SEK
236Bertil Brisborg, bordslampa, modell "32929", nordiska Kompaniet 1950-tal.8 000 SEK
237Bertil Brisborg, taklampa, modell "33224", Nordiska Kompaniet, 1950-tal.6 000 SEK
238bordslampor 1 par, modell "33119", Nordiska Kompaniet, 1950-tal.Återrop
239Bertil Brisborg, golvlampa, modell "1025", Nordiska Kompaniet, 1950-tal.10 000 SEK
240Bertil Brisborg, golvlampa, modell Triva "531-012", Nordiska Kompaniet, 1950-tal.10 000 SEK
241Bertil Brisborg, bordslampor 1 par, modell Triva "H55", Nordiska Kompaniet 1950-tal.5 000 SEK
242Bertil Brisborg, golvlampa, modell Triva "531-011", Nordiska Kompaniet, 1950-tal.12 000 SEK
243Bertil Brisborg, golvlampa, modell Triva "531-009", Nordiska Kompaniet 1950-tal.28 000 SEK
244Alice Nordin, bordslampa "Natt och Morgon", Herman Bergmans Konstgjuteri, Stockholm, jugend, 1900-talets början.30 000 SEK
245A. Granberg & Hugo Elmqvist, bordslampa, Stockholm, jugend, 1900-talets början.12 000 SEK
246Edvard Nilsson, spegel med konsolbord, Sverige, tidigt 1900-tal, jugend.12 000 SEK
247Swedish Grace, dagbädd, 1920-30-tal.60 000 SEK
248Anna Petrus, ljusstakar, ett par, Herman Bergmans Konstgjuteri Stockholm, sannolikt tidigt 1920-tal.75 000 SEK
249Ivar Tengbom, & Robert Hult, handtrycken, 3 st., Swedish Grace, proveniens, Tändstickspalatset, sannolikt Nordiska Kompaniet ca 1928.12 000 SEK
249AHelge Werner, fåtöljer, ett par, Sverige 1920-30-tal.18 000 SEK
250Carl Malmsten, karmstolar, ett par, Swedish Grace, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1920-tal.14 000 SEK
251Carl Malmsten, skrivbord, Swedish Grace, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1920-tal.32 000 SEK
252Carl Hörvik, trädgårdsstolar, 6 st, för Stadshotellet Båstad (Hotell Skansen) eller Restaurant Lindgården, Stockholm ca 1927-29.120 000 SEK
253Harald Notini, bordslampa, modell "6891", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1920-tal.26 000 SEK
254Harald Notini, vägglampor 1 par, modell "8100", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1920-30-tal.12 000 SEK
255Carl Hörvik, trädgårdsmöbel, bord och ett par stolar, för Stadshotellet Båstad eller Lindgården, Stockholm ca 1927-29.80 000 SEK
256Axel Einar Hjorth, bord, modell "Skärgården", Nordiska Kompaniet, 1928.13 000 SEK
257Nils Fougstedt, & Anna Petrus, golvlampa, modell 763 A, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929.90 000 SEK
258Estrid Ericson, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1926.6 500 SEK
259Estrid Ericson, bonbonjär, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929, modell 999.6 000 SEK
260Nils Fougstedt, eller Björn Trägårdh (1908-1998), burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.28 000 SEK
261Anna Petrus, sigill, 2 st, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, ett stämplat 1956.5 000 SEK
262Josef Frank, byrå, "Flora", Firma Svenskt Tenn, modell 1050, 1930-40-tal.900 000 SEK
263Josef Frank, karmstolar, ett par, modell 506, Firma Svenskt Tenn 1940-tal.32 000 SEK
264Josef Frank, karmstolar, ett par, modell 506, Firma Svenskt Tenn 1940-tal.36 000 SEK
265Josef Frank, tillskrivet, bord, Firma Svenskt Tenn, 1930-40-tal.170 000 SEK
266Swedish Modern, monumentala plafonder, ett par, 1930-tal.16 000 SEK
267Uno Åhrén, skåp, snickarmästare Jörgen Andersson, Djursholm, ca 1930.11 000 SEK
268Axel Larsson, karmstolar, ett par, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors. Modellen utställd på Stockholmsutställningen 1930.11 000 SEK
269Axel Larsson, skåp, "1000-serien", Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal.22 000 SEK
270Axel Larsson, byrå, "1000-serien", Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal.17 000 SEK
271Axel Einar Hjorth, satsbord, tre delar, Nordiska Kompaniet, formgivet 1937.26 000 SEK
272Axel Einar Hjorth, sideboard / barskåp, "Caesar", specialbeställt, Nordiska Kompaniet 1935.40 000 SEK
273Axel Einar Hjorth, stolar, 4 stycken, "Sonja", Nordiska Kompaniet 1930-tal.16 000 SEK
274Axel Einar Hjorth, sideboard "Birka", Nordiska Kompaniet ca 1935.120 000 SEK
275Axel Einar Hjorth, spegel, "Record", Nordiska Kompaniet, 1934.22 000 SEK
276Axel Einar Hjorth, karmstol, modell "Futurum", Nordiska Kompaniet 1931.30 000 SEK
277Axel Einar Hjorth, sideboard, "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1933.42 000 SEK
278Axel Einar Hjorth, stol, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet 1931.26 000 SEK
279Axel Einar Hjorth, stolar, 6 stycken "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal..70 000 SEK
280Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.270 000 SEK
281Axel Einar Hjorth, bord, Lovö, Nordiska Kompaniet 1930-tal.80 000 SEK
282Axel Einar Hjorth, skåp, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.15 000 SEK
283Axel Einar Hjorth, pall "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.36 000 SEK
284Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.280 000 SEK
285Axel Einar Hjorth, soffa, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.155 000 SEK
286Axel Einar Hjorth, stolar, 6 st "Lovö"; Nordiska Kompaniet, 1930-tal.200 000 SEK
287Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.75 000 SEK
288Swedish Modern, sportstugemöbel, specialbeställt hörnskåp, enligt uppgift ca 1935.55 000 SEK
289Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.260 000 SEK
290Axel Einar Hjorth, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.95 000 SEK
291Axel Einar Hjorth, stol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.42 000 SEK
292Axel Einar Hjorth, stol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.46 000 SEK
293Axel Einar Hjorth, soffa "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.90 000 SEK
294Axel Einar Hjorth, hörnskåp, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.16 000 SEK
295Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.48 000 SEK