Important Winter Sale 653

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
16Byrå, av Georg Haupt (mästare i Sockholm 1770-1784), Gustaviansk.Skiva i vit marmor.
48Soffa, Sverige, 1700-talets senare del, Rokoko.Vid ett framben saknas ca 2X15 cm dekor pga brott.
176Christian Henning, presenterfat, silver, Stockholm 1713. Barock.Motivet föreställer sannolikt Moses i vassen (2:a Mosebok kap 2), inte som tidigare sagts Den heliga familjen.
188Kaffekanna, silver, Barcelona, otydliga mästarstämplar. 1700-tal. Rokoko.Tidigare katalogiserad som Centraleuropa.
239Thomas Whipham, praktpokal med lock och hänklar, silver, London 1752.Tidigare felaktigt katalogiserad som John Wirgman.
445Tiara/collier 18K guld med safirer och runda briljantslipade diamanter.obs bredd 6.7 - 25 mm
462Van Cleef & Arpels ring 18K guld med cabochonslipad smaragd samt runda briljantslipade diamanter.Notera, smaragd inte jadeite
592Otto Hesselbom, "Snötyngd tall".Papper lagd på duk 80 x 59 cm.
621”Eugène-Rose de Beauharnais” (1781-1824).”Eugène-Rose de Beauharnais” (1781-1824)
630Ivan Aguéli, Höstlig Slätt.Duk lagd på pannå
684Carl Fredrik Hill, Landskap med berg.Galerie Blanche, Stockholm, "C.F. Hill. 100 färgkritor från sjukdomstiden -ur en förut ej visad samling", 10 mars - 11 april 1951, kat. nr 106, troligtvis utanför katalog, enligt stämpel a tergo.
698Fjällandskap.Papp-pannå
700Ernst Josephson, "Den förgrymmade fadern".Proveniens: Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Ernst Josephson - Minnesutställning", 1951, kat. nr 596 (samling Sten Lindberg).
799Lotte Laserstein, Kvinna på divan.Utförd på 1930-talet.
824Robert Lefèvre Efter, Guillaume, baron Capelle (1775-1843).Efter, bär signatur. Guillaume, baron Capelle (1775-1843)
828Alexander Roslin, "Hovmarskalk John Jennings" (1729-1773).Inköpt av Carl Robert Lamm den 16 augusti 1912 från majorskan Lilly Jennings, Skånelaholm, Uppland, för 6000kr.
841Paulus Moreelse Hans krets, Herdinna.Hans krets
880Edmund Blair Leighton, "Faded Laurels".Dubblerad duk.
1034Fohund, keramik. Qingdynastin.Qingdynastin.

Utdragna föremål

Nr.
39
115
286
491
615
620
628
834
867
869
874
879
886
887
907
974
994
1151A
1163

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.