Important Winter Sale 653

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
298Bordsringklocka, emalj och förgyllt silver, S:t Petersburg 1908-1917.12 000 SEK
299Fabergé, frimärksask, verkmästare Henrik Wigström, guld, silver och emalj, S:t Petersburg 1908-17.135 000 SEK
300Parfymbrännare, agat, silvermontering, signerad "Escalier de Cristal. Paris" stämplad Paul Canaux et Cie (1892-1911).100 000 SEK
301David Edward & George Edward (Edward & Sons), sockerskål/pokal med lock, Glasgow 1898-99.Återrop
302Frantz Bergs, dosa, guld, (verksam i Stockholm 1725-1777), 1700-talets mitt. Rokoko.115 000 SEK
303Frantz Bergs, dosa, guld, (verksam i Stockholm 1725-1777) 1700-talets mitt. Rokoko.110 000 SEK
304Dosa, 18K trefärgat guld, troligen Genève 1800-talets början.Återrop
305Etui, samorodok-teknik, guld 14K och safir, sannolikt av Alexander Lyubavin, S:t Petersburg 1908-1917.Återrop
306Åkdyna, "Bäckahästen", rölakan, ca 100 x 55 cm, 1700-talets sista kvartal.38 000 SEK
307Åkdyna rölakan, ca 107 x 51 cm, sydvästra Skåne, omkring år 1770-1800.Återrop
308Åkdyna, "Bebådelsen", flamskväv, ca 98 x 45 cm, sydvästra, Skåne 1801, signerad MID.18 000 SEK
309Åkdyna, rölakan, ca 104 x 44 cm, sydvästra Skåne, signerad och daterad 1801 KSD-BOD-SIS.30 000 SEK
310Åkdyna, "Urnor och par", flamskväv, ca 98 x 50 cm, omkring 1800-1825.42 000 SEK
311Åkdyna, ”Stiliserade Ekar”, rölakan, ca 114 × 49 cm, 1800-talets första kvartal.Återrop
312Åkdyna "Blomsterurna och fåglar i krans", flamskväv, Skåne ca 98 x 50 cm, omkring år 1800.26 000 SEK
313Åkdyna, rölakan, ca 110 x 48 cm, Skåne, omkring år 1800.26 000 SEK
314Åkdyna, rölakan, ca 99 x 49 cm, Skåne, 1800-talets första hälft.5 000 SEK
315Åkdyna, rölakan, ca 85 x 55 cm, Skåne, 1800-talets första hälft.13 000 SEK
316Åkdyna, broderad, ca 108 x 48 cm, signerad AMA, Skåne, 1800-talets första hälft.Återrop
317Täcke, rölakan, ca 188 x 116 cm, Skåne, broderad signatur KPD, daterad 1822.Återrop
318Dukar 2 st samt 23 servetter, linnedamast, ca 325 x 180 cm och 59 x 64 cm, 1800-talets andra hälft.5 000 SEK
319Ann-Mari Forsberg, Matta "Tobias", gobeläng variant, ca 328 x 157 cm, signerad AB MMF AMF.Återrop
320Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 305 x 500 cm, signerad VIT*M*R*D'AUBVSSON.80 000 SEK
321Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, så kallad "entre-fenêtre", ca 298 x 121-127,5 cm, signerad M.R.DVBVSON.i.D.26 000 SEK
322Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, så kallad "entre-fenêtre", ca 296 x 129,5 cm, signerad M.R.DABVSON.i.D.26 000 SEK
323Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, så kallad "entre-fenêtre", ca 293 x 132,5 cm, signerad M.R.DVBVSON.i.D.26 000 SEK
324Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 282 x 433 cm, signerad ViTRA.M.R.D'AVBVSON.50 000 SEK
325Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 279- x 196 cm, signerad M.R.D'AVBVSSONj.DVMONTEIL.125 000 SEK
326Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 257 x 413 cm, Flandern, 1700-talets första hälft.Återrop
327Gavin Morton, & G.K Robertson, tillskriven, matta, Donegal, Killybegs Irland, ca 435 x 341 cm.Återrop
328Skålfat, lergods, Iznik Osmanska riket, 1600-tal.11 000 SEK
329Skål/kopp, silver, Van, Khane Kian, Osmanska riket / Armenien, omkring 1890-1910.16 000 SEK
330Skål, så kallad "Magic bowl", Qajardynastin (1789–1925).Återrop
331Skrin, Osmanska riket, förgyllt silver, Abdul Hamid II period (1876-1909).17 000 SEK
332Duvor, ett par silver, Persien (Iran), Qajardynastin (1789–1925).36 000 SEK
333Sköld, "gold-damascened", stål, Iran Qajardynastin, 1800-tal.11 000 SEK
334Antikt Suzani broderi, möjligen Bukhara, Uzbekistan, ca 241 x 164 cm.80 000 SEK
335Antikt Suzani broderi, Sannolikt Nurata området, Uzbekistan, ca 169 x 113 cm.60 000 SEK
336Antik Qashqai kelim, ca 260 x 157 cm.Återrop
337Broderi, sannolikt antik Uzbekistan suzani, ca 226,5-230,5 x 180-182 cm.8 000 SEK
338Antik Konya kelim, centrala Anatolien, ca 360 x 157 cm.16 000 SEK
339Antik Qashqai kilim, ca 240 x 155 cm.10 000 SEK
340Matta, antik Qashqai, ca 195 x 127 cm.12 000 SEK
341Antik Malataya kelim, metallbrocherad, Osmanska riket, ca 340 x 153 cm.Återrop
342Antik Aydin kelim, 2 delar, västra Anatolien, ca 326 x 182 cm.Återrop
343Antik Anatolisk kelim, ca 324 x 169 cm.Återrop
344Matta, antik Bergama, västra Anatolien, ca 220 x 180 cm.28 000 SEK
345Matta, Old silke Hereke, ca 103 x 73 cm.7 000 SEK
346Matta, silke Hereke, ca 101 x 69 cm.5 000 SEK
347Matta, silke Hereke, ca 93 x 68 cm.4 200 SEK
348Matta, antik Ersari, norra Afghanistan, ca 310 x 242 cm.Återrop
349Antik Saryk Torba, part silk, ca 139 x 38 cm.Återrop
350Matta, antik Ersari, norra Afghanistan, ca 479 x 342 cm.Återrop
351Ensi antik Beshir, ca 212 x 136-142 cm.16 000 SEK
352Matta, antik Yomoud, ca 336 x 194-202 cm.Återrop
353Antik Turkmesk Saryk chuval, part silk, Amu darya området, ca 170 x 112 cm.4 000 SEK
354Matta, antik silke, Östturkestan, ca 308 x 182 cm.36 000 SEK
355Matta, antik Khotan, Xinjiang, Kina, ca 272 x 155 cm.12 000 SEK
356Matta, antik, sannolikt Karabagh, södra Kaukasus, ca 261 x 146 cm.5 500 SEK
357Matta, antik Afshar, ca 135 x 109 cm.6 000 SEK
358Matta, antik Lahore, norra Indien (dagens Pakistan), ca 463 x 404 cm.Återrop
359Matta, semiantik Keshan Dabir, signerad, ca 199 x 134 cm.17 000 SEK
360Matta, antik figural Souf Keshan "Motachem", ca 64 x 57 cm.9 500 SEK
361Matta, antik Keshan, s.k. Motachem, ca 197 x 143 cm.85 000 SEK
362Matta, semiantik figural Nahavand, ca 190 x 135 cm.20 000 SEK
363Matta, antik figural Kirman Lavar, ca 98 x 67 cm.10 000 SEK
364Matta, antik figural Kirman Laver, ca 208 x 130 cm.Återrop
365Matta, antik figural Kirman Laver, ca 223 x 129 cm.Återrop
366Matta, semiantik Isfahan s.k. Ahmad, 210 x 143 cm.Återrop
367Matta, antik Safavid "Spiral vine" Isfahan, 1600-talets mitt - andra hälft. Ca 562 x 231 cm.Återrop
368Matta, antik Isfahan, ca 220 x 145 cm.9 000 SEK
369Matta, semiantik Isfahan, ca 352 x 256 cm.28 000 SEK
370Matta, semiantik Isfahan, part silk ca 226 x 144 cm.32 000 SEK
371Matta, Isfahan, signerad (Ahmad) Seirafian, ca 178 x 110 cm (samt en kortsida med 3 cm slätväv).18 000 SEK
372Matta, semiantik, Nain Tuteshk, ca 225 x 155 cm.10 000 SEK
373Matta, old Nain Tuteshk part silk, ca 223,5 x 157,5 cm.18 000 SEK
374Matta, antik silke metallbroscherad Keshan, sannolikt omkring 1910, ca 200-202,5 x 129-131 cm.50 000 SEK
375Matta antik silke Keshan/Feraghan, ca 195 x 121 cm.Återrop
376Matta, antik silke Keshan, ca 198,5 x 129,5 cm.14 000 SEK
377Matta, antik silke Täbris, ca 239 × 168 cm.95 000 SEK
378Matta, old silke Ghom, signerad ca 197 x 136 cm.12 000 SEK
379Matta, semiantik Keshan, ca 193 x 133 cm.7 000 SEK
380Matta, antik "Manchester" Keshan, ca 354 x 259 cm.Återrop
381Matta, antik Benlian Täbris, signerad Jabarzade, ca 466 x 323 cm.20 000 SEK
382Matta, antik Ziegler, Sultanabad området, ca 533 x 358 cm.Återrop
383Matta, antik "Ziegler" Mahal/Feraghan, Sultanabad området, ca 517 x 486 cm.44 000 SEK
384Matta, antik "Haj Jalili" Täbris, ca 375 x 303 cm.70 000 SEK
385Matta, antik Täbris, ca 333 x 223 cm.19 000 SEK
386Matta, semiantik Täbris, ca 294 x 200 cm.18 000 SEK
387Matta, antik Täbris, ca 404 x 276 cm.20 000 SEK
388Matta, antik Täbris, signerad Alabaft, ca 383 x 275 cm.28 000 SEK
389Matta, semiantik Täbris, ca 198 x 142 cm.6 500 SEK
390Matta, semiantik, s.k. Amerikansk Sarouk, ca 357 x 264 cm.20 000 SEK
391Matta, semiantik Sarouk, ca 404 x 305 cm.Återrop
392Matta, antik Heris Serapi, nordvästra Iran, ca 400-405 x 337 cm.48 000 SEK
393Matta, antik Heris, ca 350 x 317 cm.34 000 SEK
394Matta, antik Heris Serapi, ca 421 x 352 cm.Återrop
395Matta, antik Heris Serapi, ca 391-408 x 298 cm.48 000 SEK
396Matta, antik/semiantik Djosan, ca 210 x 136 cm.Återrop
397Matta, antik "Millefleur" Kirman Laver, ca 434 x 321 cm.Återrop