1069
1536054

Fat, skål samt ask med lock, porslin. Sen Qingdynasti.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
442 - 618 EUR
470 - 658 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Fatet med dekor i s.k. ge-glasyr. Diameter 28,5 cm. Skålen med dekor i relief av blommor samt med en gul glasyr. Diameter 19 cm. Asken med dekor av femkloade drakar i järnrött. Diameter 6,5 cm.

Fatet med nagg.

Proveniens

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?