Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Important Spring Sale 665


Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Välkommen för upphämtning av ditt auktionsköp på Arsenalsgatan 2, under auktion 11–13 juni samt 16–17 juni.

Västberga Allé 3 – Från onsdagen den 25 juni är du välkommen till Bukowskis, Västberga Allé 3 för upphämtning. Vi kan dessvärre inte erbjuda utlämning mellan 17–24 juni på grund av Midsommarafton.

Vid frågor kring utlämning kan du alltid höra av dig till oss. Du når oss enklast på info@bukowskis.com eller +46-8-614 08 00
 
206 föremål
898. Terrin med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
898. Terrin med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
6. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
6. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
80. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
80. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
411. Matta, old Isfahan, part silk, signerad 163 x 108 cm.
411. Matta, old Isfahan, part silk, signerad 163 x 108 cm.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
638. Axel Petersson Döderhultarn, "Lantlig idyll - kobröllop".
638. Axel Petersson Döderhultarn, "Lantlig idyll - kobröllop".
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1029A. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95), omkring 1755.
1029A. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95), omkring 1755.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
959. Hattknappar, 11 stycken, olika. Qingdynastin, 1800-tal.
959. Hattknappar, 11 stycken, olika. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
632. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
632. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
188. Urna, Italien, 1800-tal.
188. Urna, Italien, 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
879. Vas, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
879. Vas, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
634. Axel Petersson Döderhultarn, Figurgrupp med två kor samt kofösare.
634. Axel Petersson Döderhultarn, Figurgrupp med två kor samt kofösare.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
77. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
77. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
844. Vas, porslin. Qingdynastin, tidig Kangxi, 1600-tal.
844. Vas, porslin. Qingdynastin, tidig Kangxi, 1600-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
953. Rock, Jifu, broderad väv, Qingdynastin, 1800-tal.
953. Rock, Jifu, broderad väv, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
42. Soffa, Nordeuropa, 1700-talets senare del, Rokoko.
42. Soffa, Nordeuropa, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
40. Trågsoffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
40. Trågsoffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
880. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
880. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
840. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
840. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1028. Bålskål, vapenporslin. Qingdynastin, 1730-tal.
1028. Bålskål, vapenporslin. Qingdynastin, 1730-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
595. Olle Hjortzberg, Gula rosor i silvervas.
595. Olle Hjortzberg, Gula rosor i silvervas.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
592. Olle Hjortzberg, Rosor i silvervas.
592. Olle Hjortzberg, Rosor i silvervas.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
649. Oscar Björck, Strandbrygga i Skagen.
649. Oscar Björck, Strandbrygga i Skagen.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1008. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1008. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
767. Richard Bergh, "Cypresser".
767. Richard Bergh, "Cypresser".
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
894. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
894. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
954. Rock, Jifu, broderad, Qingdynastin, omkring 1900.
954. Rock, Jifu, broderad, Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
636. Axel Petersson Döderhultarn, "Bröllop" (5).
636. Axel Petersson Döderhultarn, "Bröllop" (5).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
549. Pehr Hilleström, ”Den störda idyllen”.
549. Pehr Hilleström, ”Den störda idyllen”.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
918. Pilvas, Touhu, brons. Yuandynastin (1271-1368).
918. Pilvas, Touhu, brons. Yuandynastin (1271-1368).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
81. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
81. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
913. Thangka, Tibet, 1800-tal/omkring 1900.
913. Thangka, Tibet, 1800-tal/omkring 1900.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
635. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (7).
635. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (7).
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
762. Owe Zerge, Porträtt av en ung man med bok.
762. Owe Zerge, Porträtt av en ung man med bok.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
796. Anna Boberg, Vårdag vid hamnen (motiv från Lofoten).
796. Anna Boberg, Vårdag vid hamnen (motiv från Lofoten).
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1043. Hatstand, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
1043. Hatstand, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
633. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion" (8).
633. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion" (8).
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
748. Bror Lindh, Vinterlandskap med stugor.
748. Bror Lindh, Vinterlandskap med stugor.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1051A. Fat, porslin. Qingdynastin med Daoguangs sigillmärke i rött.
1051A. Fat, porslin. Qingdynastin med Daoguangs sigillmärke i rött.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
834. Koppar, ett par, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
834. Koppar, ett par, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
532. Oskar Bergman, Träddunge i Fiesole, Italien.
532. Oskar Bergman, Träddunge i Fiesole, Italien.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
829. Fat, porslin. Qingdynastin, Jiaqings märke och period (1796-1820).
829. Fat, porslin. Qingdynastin, Jiaqings märke och period (1796-1820).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
924. Rökelsekar, brons. Qingdynastin med Xuandes märke.
924. Rökelsekar, brons. Qingdynastin med Xuandes märke.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
832. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
832. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
753. Arvid Werner Sundblad, "Afton vid Skelderviken".
753. Arvid Werner Sundblad, "Afton vid Skelderviken".
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
7. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
7. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
843. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
843. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
784. Ernst Billgren, "Kvarglömd sax".
784. Ernst Billgren, "Kvarglömd sax".
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
593. Olle Hjortzberg, Stilleben med forsythia och pingstlilja.
593. Olle Hjortzberg, Stilleben med forsythia och pingstlilja.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
437. Matta, antik Agra, norra Indien, ca 335 x 287 cm.
437. Matta, antik Agra, norra Indien, ca 335 x 287 cm.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
785. Ernst Billgren, "Ny Insyn".
785. Ernst Billgren, "Ny Insyn".
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
1106. Fat, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.
1106. Fat, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
717. Anders Zorn, Mormor.
717. Anders Zorn, Mormor.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
688. Jean-Pierre Pincemin, "Sans titre".
688. Jean-Pierre Pincemin, "Sans titre".
Klubbat pris
170 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
29A. Matsalsbord, England, omkring år 1800, George III.
29A. Matsalsbord, England, omkring år 1800, George III.
Klubbat pris
180 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
435. Matta, antik Agra, norra Indien, ca 389 x 289 cm.
435. Matta, antik Agra, norra Indien, ca 389 x 289 cm.
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
629. Tobias Verhaecht, Flodlandskap med figurstaffage.
629. Tobias Verhaecht, Flodlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris
270 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
619. Bruno Liljefors, Gräsandpar i vass.
619. Bruno Liljefors, Gräsandpar i vass.
Klubbat pris
300 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
717A. Anders Zorn, Modellen Skald, akademievaktmästare.
717A. Anders Zorn, Modellen Skald, akademievaktmästare.
Klubbat pris
380 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
793A. Ulla Wiggen, "Iris III".
793A. Ulla Wiggen, "Iris III".
Klubbat pris
590 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK