Chalet Interiors

Inbjudande och avkopplande – med tyngdpunkten på naturnära material och rustika inslag. Bjud på en eklektisk temaauktion med ett kurerat urval möbler, belysning och textilier av nordisk och internationell design. Upptäck konst av bland andra Arthur Bianchini, Albert Johansson och Linn Fernström. Auktionen erbjuder textilier av Märta Måås-Fjetterström och Anna-Greta Sjöqvist. Du hittar möbler av Axel Einar Hjorth, Otto Schulz, Carl Westman, Bruno Mathsson och ett flertal föremål av Bo Fjaestad. Ett stort urval armaturer av skandinaviska tillverkare, noterbart ett flertal iögonfallande lampor i smidesjärn från Arvid Böhlmarks Lampfabrik. Missa inte heller den eftertraktade ”Liljevalchssoffan” av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn.

19 föremål
Stolar, ett par, sportstugemodell, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bo Fjaestad, matgrupp, 7 delar, 1950-tal.
Klubbat pris
28 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Taburett, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK