Statement Pieces – Lighting

Lampan har gått från att vara enbart en ljuskälla till att bli ett tydligt uttryck för stil och personlighet. I Statement Pieces – Lighting lyfter vi fram belysning som vågar ta plats, där form, material och design blir en självklar del av rummets karaktär. Auktionen samlar noggrant utvalda objekt som visar bredden inom både samtida och klassisk ljusdesign. Här hittar du allt från ikoniska designklassiker till unika samtida verk – lampor som säger något, både om rummet och om den som väljer dem. Välkommen att hitta din nästa statement piece!

29 föremål
Bordslampa, 1900-talets andra hälft.
7d 6 tim
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Taklampa, Svenska Armaturer.
7d 6 tim
Taklampa, Svenska Armaturer.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK