Statement Pieces – Lighting

Lampan har gått från att vara enbart en ljuskälla till att bli ett tydligt uttryck för stil och personlighet. I Statement Pieces – Lighting lyfter vi fram belysning som vågar ta plats, där form, material och design blir en självklar del av rummets karaktär. Auktionen samlar noggrant utvalda objekt som visar bredden inom både samtida och klassisk ljusdesign. Här hittar du allt från ikoniska designklassiker till unika samtida verk – lampor som säger något, både om rummet och om den som väljer dem. Välkommen att hitta din nästa statement piece!

23 föremål
Takkrona, Murano, Italien, samtida.
6d 1 tim
26 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Taklampa, Svenska Armaturer.
6d
Taklampa, Svenska Armaturer.
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vägglampor, ett par, Murano, Italien, samtida.
6d
5 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Bordslampa, 1900-talets andra hälft.
6d
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Takkrona, troligen Böhmen, 1900-talets mitt.
6d
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Spotlight, Vaughan, 1900-talets andra hälft.
6d
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Marcel Wanders, taklampa, "Skygarden", Flos.
6d
3 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Katriina Nuutinen, taklampa, "Hely", Klong.
6d
16 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK