Kuznetsov, mockakoppar, 6 st, porslin, filigransilver, Ryssland 1889 - 1917

Små porslinskoppar med förgylld och polikrom dekor, hållare och fat i filigransilver. Kopparna och hållarna möjligen ej ursprungligen ihophörande. Koppens höjd 4 cm utan hållare, diameter 5,5 cm. Fatets diameter 8,7 cm.

Silvret ostämplat. Smärre åldersrelaterat slitage.

Utropspris
350 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13