Med infattat silvermynt i botten, Grivennik (10 kopek) 1783, med Katarina den stora. Genombruten hänkel med infattad röd sten samt grön sten. Randdekor samt indragen fot. Stämplad med den första kokoshnikstämpeln, kontrollör YN Lyapunov. Bredd 10,3 cm, höjd 4,2 cm, vikt 55 gram.
Smärre slitage.