Alexander Benediktowitsch Ljubawin, kåsa / kovsh, silver, St Petersburg, Ryssland 1896-1908

Med infattat silvermynt i botten, Grivennik (10 kopek) 1783, med Katarina den stora. Genombruten hänkel med infattad röd sten samt grön sten. Randdekor samt indragen fot. Stämplad med den första kokoshnikstämpeln, kontrollör YN Lyapunov. Bredd 10,3 cm, höjd 4,2 cm, vikt 55 gram.

Smärre slitage.

Klubbat pris
4 000
380
434
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
30 dec 2025 12:39
4 000 SEK
30 dec 2025 10:44
350 SEK
29 dec 2025 16:30
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor