White Gold – det vita guldet

Ta en djupdykning in i tyska porslinfiguriners värld. I denna del av Henrik Petrinis samling visar vi de tyska fabrikernas skapelser. När du tänker på tyskt porslin är sällan Meissenfabriken långt ifrån tankarna. Meissens porslin nämns ofta som det ”vita guldet” för mannen som var först med att upptäcka porslinets beståndsdelar i Europa, alkemisten Johann Friedrich Böttger (1682-1719) var anställd av Augsutus II, Storfurste av Saxen och Kung av Polen för att just tillverkad guld. När han istället löst gåtan av porslinets beståndsdelar, en hemlighet som länge bevarats i Kina, så kom snart att Augustus II’s kassa kistor att fyllas med guld ändå av försäljningen av det fina porslinet.

54 föremål
FIGURIN, porslin. Nymphenburg, 1900-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGURIN, porslin. Rosenthal, Selb, Tyskland 1920-tal.
Klubbat pris
5 221 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FIGURIN, porslin. Wien, Augarten, Österrike 1900-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin. Tyskland tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Tyskland, Hutschenreuter, 1955-68.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin. Meissen, 1950-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURIN, porslin. Meissen, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Furstenberg, omkring 1910.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURGRUPP, porslin. Okänd tillverkare, 1900-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Ludwigsburg, Tyskland, 1970-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Österrike, Wien Augarten, 1900-tal.
Klubbat pris
1 520 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Wien Augarten, Österrike, 1900-tal.
Klubbat pris
1 820 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin Meissen, 1986.
Utropspris
6 000 SEK
FIGURIN, porslin. "Herkules". Berlin, 1800-talets slut.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN, porslin. Nymphenburg, Tyskland, 1900-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN, porslin. Tyskland, Rosenthal, 1920-tal.
Klubbat pris
4 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN, porslin. Tyskland, Fraureut, 1918.
Klubbat pris
2 410 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Berlin, 1800-talets slut.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Rosenthal, Selb, Tyskland, 1929.
Klubbat pris
5 221 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FIGURIN, porslin. "Hösten". Meissen, Tyskland, 1920/30-tal.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURINER, två stycken, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Nymfenburg, Tyskland, 1900-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURIN, porslin. Rosenthal, Tyskland, 1920-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Meissen, Tyskland, 1955.
Klubbat pris
975 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin. Rosenthal, 1940-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FIGURIN, porslin. Nymphenburg, Tyskland, 1960-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin. Tyskland, Rosenthal, 1948.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURIN, porslin. Rosenthal, Selb, 1927.
Klubbat pris
3 010 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN på SOCKEL, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, porslin. Nymfenburg, Tyskland, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN, porslin. Herend, Ungern, 1900-tal.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, porslin. Nyon, Schweitz, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK