En samling möbler av Poul Kjaerholm

Bukowskis har härmed nöjet att presentera en omfattande samling möbler av Poul Kjaerholm. Auktionen består huvudsakligen av exemplar beställda i början av 1980-talet. Bland dessa märks särskilt ett matbord, PK54, tio stolar, PK9, med vit läderklädsel, samt sju fåtöljer av typen PK31. Temat rymmer även fyra PK22-fåtöljer från 1980-talets slut samt fyra närmast helt orörda, trebenta stolar modell PK8. Läs mer här >

16 föremål
POUL KJAERHOLM, 6 stolar, "PK9", Fritz Hansen, 1980-tal.
Klubbat pris
58 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK31", Fritz Hansen, 1983.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
POUL KJAERHOLM, soffbord, "PK65", 1980-tal.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SOFFBORD, 1980-tal.
SOFFBORD, 1980-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, 1980-tal.
SOFFBORD, 1980-tal.
Klubbat pris
1 950 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, 1980-tal.
SOFFBORD, 1980-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, 1980-tal.
SOFFBORD, 1980-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, 1980-tal.
SOFFBORD, 1980-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, 1980-tal.
SOFFBORD, 1980-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK