Jugendmöbler av Carl Christensen

Sällsynta jugendmöbler på auktion

Bukowskis har fått i uppdrag att försälja en liten, men speciell samling jugendmöbler, formgivna av skulptören och dekorationshuggaren Carl Christensen (1878-1953). Carl Christensen föddes i Jönköping och var verksam framför allt som skulptör. Han fick sin utbildning på bl a Académie Colarossi i Paris och hos dekorationsbildhuggaren Hermann Hoffman i Stockholm. Carl Christensen var en mycket mångsidig konstnär. Han utförde porträttbyster, gravmonument, butiksinredningar och allehanda dekorationsarbeten. Parallellt med detta arbetade han även som lärare på Tekniska skolan i Jönköping. Hans möbler och inredningsdetaljer är goda exempel på den lite stramare jugendstil som de svenska konstnärerna, arkitekterna och formgivarna gärna excellerade i.

”Jugendstil” är det tyska samlingsnamnet på den nya stil som föddes i Tyskland och centraleuropa under det sena 1800-talets och tidiga 1900-talet. Det franska /belgiska samlingsnamnet för stilen är Art Noveau. Hängivna formgivare, konstnärer och arkitekter sökte nya formspråk för att på bästa sätt kunna utforma den moderna människans nya rum. Stor inspiration hämtades från naturens rike – växter och djur är vanligt förekommande både som ytdekor och ornament men också som en del av möbelns- eller inredningens arkitektur. Där fransmän och belgare gärna använde ”blommornas och bladens själkar” som bärande element i möbeln eller inredningen var den tyska och även skandinaviska jugendstilen betydligt mer återhållsam och mer kraftfull till sin karaktär.

Auktionens möbler kommer från en privatpersons hem strax utanför Jönköping. Möblemanget skapades för hemmet omkring 1909-1920 och har funnits kvar där sedan dess om än i lite annan omgivning. Det är således en väl sammanhållen inredning från tidigt 1900-tal som nu kommer ut på auktion. Flertalet av möblerna är egenhändigt signerade och daterade av Carl Christensen. Bland de finare möblerna bör framhållas bokhyllan med de vakande ugglorna. Säkert ingen tillfällighet att Carl Christensen valde ugglorna att bevaka böckerna – vishetens symbolfågel nummer ett. Ett spännande arbete där de helt skulpterade delarna kontrasterar fint mot de ytligt utskurna detaljerna. Skåpsluckorna är ytligt dekorerade med rosor, ett dekorelement som uppskattades mycket av möbelformgivarna vid en här tiden och som återfinns framför allt på stolar och skåp. Carl Christensen sneglade kanske även åt de österrikiska kollegornas håll, möblerna stramhet understryks av den strama linjen såväl i möbeln själv som i ytdekor. En läsfåtölj andas denna lite mer kontinentala inspiration. Två praktfulla sängar, tillverkade omkring 1920 är fina exempel på en mer skandinavisk, ”nationalromantisk” stil.

Carl Christensens möbler är av hög kvalitet och förhållandevis sällsynta på auktion.

10 föremål