Lars Englund

Lars Englund (f. 1933) gick helt sin egen väg då han på 1960-talet inspirerades av den moderna tidens industriella material – plast, gummi, betong och senare även kolfiber. Med dessa råämnen har han sedan dess skapat sinnligt växande strukturer där materialen får leva sitt eget liv. ”.. Lars Englund har varit konstant självständig – aldrig anpassat sig till ett populärt paket, vad det än må ha hetat. Inte det, inte det och inte det. Inte, inte, inte. Men självklart och ofrånkomligt i relation till – till naturabstraktion, till konkretism, till minimalism, till post-minimalism. Det är i skillnaden som betydelserna uppstår, det är i skillnaderna, i gränslandet, som Lars Englund formar ett eget språk.” Utställningskatalog, Moderna museet, ”Lars Englund”, juni-september 2005, sid 707. Denna tema-auktion innehåller ett drygt 80-tal teckningar från sent 1940-tal till tidigt 1950-tal.

68 föremål
LARS ENGLUND, Pastell, signerad och daterad -51.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LARS ENGLUND, Kritteckning, signerad och daterad -51.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS ENGLUND, Blyertsteckning, signerad och daterad -51.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS ENGLUND, Tuschteckning, signerad och daterad -49.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS ENGLUND, Tuschteckning, signerad och daterad -51.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS ENGLUND, Kritteckning, signerad och daterad -54.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 752 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS ENGLUND, Blandteknik, signerad och daterad -52.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS ENGLUND, Tuschteckningar, 2 st, signerade och daterad -51.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
3 701 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS ENGLUND, Blyertsteckningar, 2 st, signerade.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 720 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
510 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS ENGLUND, Blyertsteckning, signerad och daterad 1949.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS ENGLUND, Tuschteckning, signerad och daterad 1951.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS ENGLUND, Blyertsteckning, signerad och daterad -49.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 001 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS ENGLUND, Kritteckning, signerad och daterad 1957.
Klubbat pris
1 414 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS ENGLUND, Blyertsteckning, signerad och daterad -52.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS ENGLUND, Pastell, signerad och daterad -56.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS ENGLUND, Blyertsteckning, signerad och daterad -50.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS ENGLUND, Tuschteckning, signerad och daterad -50.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS ENGLUND, Tuchteckning, signerad och daterad -50.
Klubbat pris
475 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS ENGLUND, Tuschteckning, signerad och daterad -65.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LARS ENGLUND, Kritteckning, signerad och daterad -52.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK