Konkret samling

Med konkret konst menas abstrakt, icke figurativ konst av geometrisk karaktär. Den konkreta konsten är fri från olika föreställningar med symboliska beståndsdelar och utgörs av geometriska former som fängslar betraktaren i sin direkthet. Konstnären Theo van Doesburg, (1883 - 1931) myntade begreppet år 1930 när konstnärsgruppen Art Concret skapades och ett manifest betitlat ”The Basis of concrete art” upprättades. Begreppet populariserades av konstnärerna Josef Albers och Max Bill som bland annat organiserade den första internationella utställningen med konkret konst på Kunsthalle i Basel år 1944. I Sverige var konstnärer som Otto G Carlsund, Olle Baertling, Bertil Öhlund, Albert Johansson, Harry Booström och dansken Richard Mortensen alla verksamma inom det konkreta fältet.

18 föremål
ALBERT JOHANSSON, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
25 000 SEK
OLLE BAERTLING, färgserigrafi, signerad och numrerad 20/100.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, olja på duk, signerad och daterad -58.
Klubbat pris
5 325 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OTTO G CARLSUND, akvarell och tusch, signerad, utförd 1948.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, gouache, signerad och daterad nov -56.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OTTO G CARLSUND, krita och blyerts, signerad, utförd 1945.
Klubbat pris
8 800 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BENGT ORUP, monotyp, unikt exemplar, signerad och utförd 1949.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, olja på duk, signerad och daterad -59.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KG NILSON, olja på duk, signerad och daterad 2010.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, gouache, signerad.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BENGT ORUP, gouache på papper, signerad och daterad -53.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RICHARD MORTENSEN, collage, signerad och daterad 6- V-91.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK