Kalle Berggren – Stadsskildraren

Kalle Berggren (1949-2013) var en konstnär som var aktiv från att han avslutade sin utbildning på Kungliga Konsthögskolan 1974 fram till sin död. Han finns representerad på bl.a. Moderna Museet, Nationalmuseum, Göteborgs konstmuseum och Norrköpings konstmuseum.

Berggren kom att främst bli känd för sina träffsäkra stadsbilder, om det så var från Stockholm, Tranås, New York eller Egypten. Samtliga är landskap som han vistats eller färdats i.

Målningarna i denna temaauktion behandlar just stadsskildringar, varav merparten är från 2000-talet.

Onlineauktion: t.o.m. måndagen den 24 juni
Visning: 12–20 juni i inlämningen på Arsenalsgatan 2, öppet mån–fre 9–17

14 föremål
KALLE BERGGREN, duk, signerad och daterad 1994-96 a tergo.
Slutpris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KALLE BERGGREN, duk, signerad och daterad 2011-12 a tergo.
Slutpris
6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KALLE BERGGREN, duk, signerad och daterad 2010 a tergo.
Slutpris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KALLE BERGGREN, duk, signerad och daterad 2013 a tergo.
Slutpris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KALLE BERGGREN, duk, signerad och daterad 2011 a tergo.
Slutpris
6 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Slutpris
12 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KALLE BERGGREN, duk, signerad och daterad 2001 a tergo.
Slutpris
4 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KALLE BERGGREN, duk, signerad och daterad -09 a tergo.
Slutpris
7 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KALLE BERGGREN, duk, signerad och daterad 2012-13 a tergo.
Slutpris
17 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK