Restaurang "Sture" i Malmö

Malmös anrika restaurang ”Sture” står inför ännu ett nytt kapitel under sin långa historia. Restaurangen som grundades 1912 har serverat mat och dryck till Malmös invånare i snart 110 år. 1915 flyttade Nils Jönsson sin vin- och ölstuga Sturehof till Adelgatan 13 i Malmö. När Nils går bort driver sonen Sturehof restaurangen vidare ända in på 1940-talet. Därefter har den klassiska Malmökrogen fortsatt ligga på samma adress men med olika konstellationer av ägare, kockar och krögare genom åren. 2010 byts namnet ut från Sturehof till kort och gott Sture.

År 2016 får Sture en stjärna i den klassiska röda boken av Guide Michelin med stjärnkocken Karim Khouani vid rodret. Under samma tid byts inredningen ut på Sture med hjälp av inredningsarkitekterna på Rumrum. Nu inleds ytterligare ett nytt kapitel, sedan början av 2021 har Sture fått nya ägare i den erfarna trion bestående av David Kallós, Jonas Lindvall och Kenneth Andrén som vill återskapa Sture till ett klassiskt brasserie med internationella influenser. I denna temaauktion finner ni de möbler från interiör som skapades av Rumrum. Här finner ni bl a Tom Dixons lampor, möbler från Hay och Magis m.fl.

Malmö's traditional restaurant "Sture" is facing a new chapter in its long history. The restaurant, founded in 1912, has served food and drinks to Malmö's residents for almost 110 years. In 1915, Nils Jönsson moved his wine and beer cottage Sturehof to Adelgatan 13 in Malmö. After his death, his son runs Sturehof the restaurant until the 1940s. Since then, the classic Malmö restaurant has continued at the same address, with different constellations of owners and chefs over the years. In 2010, the name changed from Sturehof to Sture.

Foto: Rumrum

26 föremål
Barpallar, 4 st. 1900-tal.

Utropspris
4 000 SEK