Einar Jolin – Arbeten på papper

”Vad jag vill uttrycka i min konst är vad jag upplevt i tillvaron då jag koncentrerat och fördjupat mig. Det finns en vardagssyn – människan har satt namn på allt som omger henne i livet och då finner hon allt självklart och ser ej undret. Konsten så som jag fattar den är att ge form åt det underbara i tillvaron, att skapa skönhet och harmoni, att kunna lyfta den känsliga åskådaren från den triviala vardagen in i den sköna och ofattbara värld vi lever i. Har jag lyckats med det har jag kanske ej levat förgäves.”
Som medlem av gruppen Matisse-eleverna var Einar Jolin en av avantgardisterna i början av 1900-talet som var med att forma den moderna konsthistorien. Precis som Sigrid Hjertén och Isaac Grünewald vände han den traditionella konstundervisningen ryggen och reste till Paris för att studera för mästaren Henri Matisse
Einar Jolin var den i gruppen som inte bara anammade Matisses sätt att måla utan också mästarens sätt att lyfta fram harmoni och skönhet i sin konst.

Denna temaauktion omfattar 13 verk på papper. På 1700-talet värderades teckningar högre än målningar. Man ansåg att teckningen var mer äkta och direkt eftersom handen målade direkt från hjärtat.

6 föremål
Einar Jolin, blyertsteckning, signerad Einar Jolin. ,
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Einar Jolin, blyertsteckning, stämpelsignerad Einar Jolin.
Klubbat pris
3 450 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
3 201 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Einar Jolin, akvarell, stämpelsignerad Einar Jolin.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK