Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Helsinki Design Sale

Auktion: 11 – 27 oktober
Visning: 18 – 25 oktober, Gamla Hamnen, Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors.

Läs mer om auktionen här >

139 föremål
TAPIO WIRKKALA, bricka, silver, Kultakeskus, Tavastehus 1963.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
VÄGGRELIEF, för Artek, tidigt 2000-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GERDA THESLEFF, KANNA, signerad GT Finland 1903.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
1 853 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TIMO SARPANEVA, akvarell på rispapper, signerad TS -49.
Klubbat pris
880 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
RUT BRYK, reliefer, 3 st, stengods signerad Bryk.
Klubbat pris
4 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Klubbat pris
7 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, skål, stengods, signerad KS Arabia.
Klubbat pris
1 830 EUR
Utropspris
1 000 - 1 400 EUR
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Klubbat pris
880 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
19 206 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
Klubbat pris
6 706 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR