Eero Järnefelt

(Finland, 1863-1937)
Eero Järnefelt
(Finland, 1863-1937)

Eero Järnefelt, Interiör.

Sign.-89. Olja på pannå 31,5x42 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Direktör Hjalmar Kivi - hans dotter fru Hellä Takkula - arv inom familjen.

"Exposition Universelle Internationale de 1889", Paris, nr 31.
"Eero Järnefelt", Konstmuseet Ateneum, 1910, nr 13.
"Eero Järnefelt", Galerie Hörhammer, 16.10.-3.11.1918, nr 93.
"Realismen", Konstmuseet Ateneum, 23.2.-25.3.1962, nr 127.
"Eero Järnefelt, 100-årsutställning", Helsingfors Konsthall, 4.1.-26.1.1964, nr 36.
"Häme taiteilijoiden kuvaamana 1818-1940", Tammerfors Konstmuseum, 13.6.-16.9.1979.

L.Wennervirta, "Eero Järnefelt och hans tid 1863-1937", Otava, Helsingfors, 1950, avbildad på sidan 95.

Vid sidan av Albert Edelfelt och Akseli Gallen-Kallela är Eero Järnefelt den mest kända av den nationalromantiska guldålderns konstnärer i Finland. Till de mest betydelsefulla delarna av Eero Järnefelts produktion räknas hans realistiska arbeten från 1880-1890-talet, av vilka många tillhör det gemensamma finska kulturarvet.
Redan under skoltiden gick Eero Järnefelt i Finska konstföreningens ritskola (1874 och 1878), men fann dock där undervisningen föga inspirerande och han övervägde till och med en bana som folkskollärare efter studentexamen 1881, men planerna stötte på motstånd hos fadern. Hans intresse för konsten fick en nytändning och han fortsatte sina studier, först i S:t Petersburg (1883–1886) och senare i Paris under åren 1886–1891. Vid denna tid var det bara ett fåtal finska konstnärer som fick möjligheten att studera i Ryssland och Järnefelt gagnades av att hans morbror Michail Clodt var lärare på konstakademin. Järnefelt talade senare om tiden i S:t Petersburg som ”bortkastad”, men där lades dock grunden till hans utomordentliga yrkeskunskap och den ryska realismen skulle prägla hans stilistiska utveckling.
Järnefelt nådde sin konstnärliga mognad i Paris. Han studerade först vid Académie Julian för bl.a. Tony Robert-Fleury och fortsatte sedan på egen hand. Speciellt intresserade han sig för det naturalistiska måleriet och dess förgrundsgestalt Jules Bastien-Lepage. Från 1888 blev paris-influenserna alltmer tydliga i hans konst; då färdigställdes ”Fransk vinstuga”, delvis med associationer till rysk naturalism, och ”Savolaxbåt”, som både till färgsättningen och uttrycket är klart inspirerad av Bastien-Lepage.

Bland övriga förebilder från tiden i Frankrike har Järnefelt betonat Jean-Francois Millet, Eduard Manet och i synnerhet P. A. J. Dagnan-Bouveret, som denna nu till salu varande pärla ”Interiör” tydligt är influerad av. På samma sätt som i till exempel Dagnan-Bouverets kända målning ”Gustave Courtois dans son atelier” uppnår Järnefelt intensitet och variation i detta verk genom mönster och färger i kläder, mattor och övrig inredning. Helheten kröns av en varm och intagande färgskala.
Järnefelt målade detta verk i Janakkala år 1889. Det var tänkt att målningen skulle ingå i en serie med verk skildrande finska hem. Enligt L.Wennervirta är personerna i bakgrunden jordbrukare V.Kiipula och hans dotter, men det är inte känt vem den skäggprydda mannen i soffan är.

Utropspris
25 000 - 35 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377