An International Collector's Choice F288

Betydande konstsamlingar lyckas både innehålla en röd tråd och oväntade möten. De bygger på samlarens brinnande intresse och passion för konsten. Samlingen som Bukowskis har fått förtroendet att förmedla delar utav innehåller måleri och grafik från både internationella och svenska konstnärer. I auktionen presenteras verk utav Richard Mortensen, Robert Jacobsen, Georges Braque, Siri Derkert, Karel Appel, Arman och Olle Baertling.

41 föremål
Robert Jacobsen, grafiskt blad, signerad och numrerad 2/25.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Jean Capdeville, färglitografi, signerad och numrerad 33/50.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Jean Capdeville, färglitografi, signerad och numrerad 25/50.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Massimo Campigli, färglitografi, signerad och numrerad 8/200.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Robert Jacobsen, grafiskt blad, signerad och numrerad 2/45.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Jean Capdeville, färglitografi, signerad och numrerad 42/50.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Enrico Baj, uppblåsbar skulptur, plast. Tryckt signatur.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Eje Öberg, olja på pannå. Signerad och daterad 26/5 1961.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Rune Hagberg, tuschteckning, signerad.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Silvano Bozzolini, färglitografi, signerad och numrerad 27/75.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Siri Derkert, kolteckning. Signerad.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Jean Capdeville, färgetsning, signerad och numrerad 48/50.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Albert Bitran, gouache, signerad och daterad 1959.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Siri Derkert, bläckpenna på papper. Signerad.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Jean Capdeville, färglitografi, signerad och numrerad 53/90.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Axel Lind, olja på duk, signerad Axel Lind.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Pierre Alechinsky, färgetsning, signerad och numrerad 137/150.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK