Post-War Design F402

Bukowskis erbjuder här ett kurerat urval designföremål från 1950-talet och framåt. Tyngdpunkten ligger på möbler, men utbudet innefattar även belysning, keramik och glas. Kännetecknande är rena linjer, samspelet mellan form och funktion samt användandet av naturnära material, stål och för tiden nya material som glasfiber och plast.

Åren efter andra världskrigets slut kom att präglas av stora förändringar, inte minst inom designindustrin. För många människor blev livsstilen mer avslappnad, vilket gjorde att efterfrågan på funktionella och bekväma möbler ökade. Flera formgivare från Skandinavien, USA och Italien ledde utvecklingen, något som vi här kan visa fina exempel på.

Den danska arkitekten Hans J. Wegner är representerad här med den populära “Y-stolen“ och den lite mer ovanliga “Jakkens Hvile”. Modellen formgavs år 1953 och har en annorlunda funktion, där sitsen kan vinklas upp och därigenom fungera som herrbetjänt. I auktionen återfinns även Bruno Mathssons “Pernilla”, ett ypperligt exempel på hur möbelindustrin svarade mot efterfrågan på bekväma möbler i naturliga material. Ett annat exempel är Charles och Ray Eames ikoniska “Lounge Chair & Ottoman”, här utförd i valnöt och svart läder. Läs mer

60 föremål
Fåtölj, 1980-tal.
Fåtölj, 1980-tal.

Utropspris
3 000 SEK