Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Swedish Art Glass – Winter Edition

På vinterns temaauktion Swedish Art Glass presenterar Bukowskis ett kurerat urval av konstglas av några av Sveriges mest eftersökta glasformgivare. Botanisera bland utvalda rariteter från hela 1900-talet och framåt.

Bland höjdpunkterna finns flera sandgjutna skulpturer av Bertil Vallien för Kosta Boda, såsom ”007”, en abstrakt komposition med formen av ett ansikte och ”Voyage II”, en elegant svävande båt med invändig förgyllning. Här finns även ett av Ingeborg Lundins äpplen med grönt underfång, idag en designikon som formgavs på 1950-talet och en fyrsidig ”Ravenna”-skål av Sven Palmqvist från år 1965, båda för Orrefors.

Temaauktionen rymmer även samtida konstglas som skulpturen ”Winter Coffie Large” av Ernst Billgren, utförd i Berengo Studio år 1999 på Murano i Italien och ett flertal unika objekt av Ulrica Hydman-Vallien för Kosta Boda. Flera av dessa Vallien-föremål kommer direkt från Sivert Oldenvis gedigna glassamling.

Välkommen att utforska auktionen och lägg bud på dina favoriter.

39 föremål