Madeleine Pyk – en samling F769

Soffa, Swedish Modern, 1940-tal.

Textilklädd, ben och delat av armlän av björk. Sitthöjd 38, längd 164, höjd 76 cm.

Något slitage, med vissa utstickande trådar i klädseln. Benen med märken. Bakben med smärre lagning.

Utropspris
6 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25