Arne Jones E1299
1648844

Edvin Öhrström

(Sverige, 1906-1994)
Edvin Öhrström
(Sverige, 1906-1994)

Edvin Öhrström, vas, glas, Ariel, Orrefors 1975.

Cylindrisk med dekor av man med mössa, mm, signerad ORREFORS Ariel Nr. 149. E.5. Edvin Öhrström, S. Höjd 17 cm, diameter 12 cm.

Litet slagmärke, några tunna repor.

Proveniens

Svensk privatsamling.

Formgivare

Utropspris
8 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77