Fat, porslin, Kina, sen Qingdynasti / tidigt 1900.

Konturerat bräm. Dekor i famille rose med motiv av fjärilar i blommande trädgård med orkidé, prunus, krysantemum och bambu. Bär Daoguangs märke i järnoxidrött men senare. Diameter 18,3 cm.

Två kantsprickor. Slitage.

Proveniens

Daoguang

Utropspris
2 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75