Vaser, två snarlika, porslin, Japan, Showa (1926-89).

Rombformade kroppar med fyrantiga smala halsar och utsvängda mynningar. Dekorerade med järnoxidrött, emaljfärger i grönt, blått, svart och turkos samt förgyllning. Motiv av krysantemum, fenixfåglar, fjärilar och djur. Höjd 28 cm.

Nagg. Slitage. En med stjärnspricka på kroppen.

Proveniens

A Swedish private collection.

Compare lot 59 Christie's Interiors Live auction 5361 August 2008.

300
29
33
Utropspris
4 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (1 bud)
11 jan 2:51
300 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13