Lars-Yngve Johanssons Samling – slagauktion H057

Se hela online-katalogen här >
Läs mer om Lars-Yngve Johanssons samling här >

122 föremål
161. KAROTT, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
163. KASTRULL MED LOCK, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
165. SKED, daterad 1658.
165. SKED, daterad 1658.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
166. SKED, daterad 1688.
166. SKED, daterad 1688.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
167. RAGUSKED, av Paul Zachun (silversmed i Norrköping 1722-50), senbarock.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
168. RAGUSKED, av Paul Zachun (silversmed i Norrköping 1722-50).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
169. RAGUSKED, av mästersmed Isak Gråsten (1770-1821), Wedevågs bruk.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
173. BESTICK, två stycken, omkring år 1800.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
174. TÅRTSPADE, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
175. TÅRTSPADE, av mästersmed Isak Gråsten (1770-1821), Wedevågs bruk.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
176. DESSERTBESTICK, 4 delar, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
1 600 - 1 800 SEK
178. TVÅL- OCH SVAMPDOSA, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
179. LUKTDOSOR, två stycken, senbarock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
181. TUMLARE OCH SNUSDOSA, omkring år 1800, sengustavianska.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
182. RAKFAT OCH ETT RAKFATSBRÄTTE, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK