Lars-Yngve Johanssons Samling – slagauktion H057

Se hela online-katalogen här >
Läs mer om Lars-Yngve Johanssons samling här >

122 föremål
63. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
66. STOLAR, 12 st (6+6), tillskrivna Johan Lindgren, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
120 000 - 130 000 SEK
67. STOLAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
68. SULLASTOLAR, fyra stycken, omkring år 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
69. STOL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
72. VÄGGBORD, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
73. SLAGBORD, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
74. FÄLLBORD, England, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
75. FÄLLBORD, sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
76. VÄGGPENDYL, av Johan Gustaf Anjou, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
79. LJUSKRONA, för sex ljus, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
80. LJUSKRONA, för sex ljus, barockstil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
81. LJUSKRONA, för sex ljus, rokokostil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
82. LJUSRING, för fem ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
83. AMPEL, för ett ljus, gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
84. AMPEL, för tolv ljus, nyrokoko, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
86. KANDELABER, för två ljus, Sverige, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
2 100 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
87. KANDELABER, för tre ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
88. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
89. LJUSSTAKAR, ett par, sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
90. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
91. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
92. LJUSSTAKAR, ett par, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
93. SYBARON, Tula, tidigt 1800-tal.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
94. SMÖRASK MED LOCK, omkring år 1800.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
95. SALTKAR, ett par, av Gustaf Folcker, Stockholm 1827.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
96. Piero Fornasetti, bricka, Milano, Italien, 1990-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
97. Piero Fornasetti, obelisker / bordslampor, 2 st snarlika, Milano, Italien.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
98. DRYCKESKANNA, svensk senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
99. DOPFAT, sannolikt Danmark, 1700-tal, barock.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
100. FAT, barock, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
102. BÄGARE, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
103. BÄGARE, två stycken, sannolikt Sverige 1700-talets mitt.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
104. BÄGARE, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
105. LJUSPLÅT, för ett ljus, barock, 1700-talets början.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
108. LJUSSTAKAR, ett par, senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
109. NATTLJUSSTAKAR, ett par, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
112. LJUSSTAKAR, ett par, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft, .
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
113. LJUSSTAKAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
114. LJUSSTAKAR, två snarlika, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
116. LJUSSTAKAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
117. LJUSSTAKAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
123. VAXSTAPELSTÄLL, sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
125. KAFFEKANNA, senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
126. KAFFEKANNA, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
127. KAFFEKANNA, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
128. KAFFEKANNA, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
130. TEKANNA, sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
131. TEKANNA, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
132. TEKANNA, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
133. TEKANNA, av Erik Nordgren (Jönköping 1817-47), senempire.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
135. SOCKERSKRIN, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
136. SOCKERSKRIN, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
137. SOCKERSKRIN, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
139. SOCKERSKÅL MED LOCK, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
140. SOCKERSKÅLAR, ett par, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
142. GRÄDDSNÄCKA, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
143. GRÄDDKANNA, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
144. SOCKERTÄNGER, tre stycken, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
147. BORDSSURTOUT, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 500 - 4 000 SEK
148. BORDSSURTOUT, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
149. SKORPKORG, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
151. GLASSKÖLJARE, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
153. VINKYLARE, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
155. BORDSPLATEAU, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
158. TAZZOR, ett par, Frankrike, rokoko, 1740-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
159. TALLRIKSVÄRMARE, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
160. TALLRIKSVÄRMARE, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK