Lilla Bukowskis S191

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
6PEDRO LUIS RAOTA, "En la paz de esos dias".Omfattas ej av droite de suite.
16Kendra Ferguson Utan titelOmfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
152DRYCKESKANNA, silver, Danmark 1900-tal. Barock-stil.
183FÅGEL, chamotterat stengods. Thyra Lundgren, sign.Omfattas av droite de suite.
242BESTICKSSERVIS, 54 delar, silver. Jakob Engelberth Torsk m fl, 1848-1914.Kings pattern. Silversmed Jakob Engelberth Torsk m fl, 1848-1914.
291VASER, två stycken, stengods. Berndt Friberg och Stig Lindberg, Gustavsberg.Omfattas av droite de suite.
292VAS, stengods. Berndt Friberg, Gustavsberg.Omfattas av droite de suite.
295RING med briljantslipad diamant ca 0.50 ct.Litet nagg på sten.
314RING med briljantslipad diamant 0.94 CT.Litet nagg på sten.
324HÖRNSKÅP. Louis XV-stil, 1900-tal.Louis XV-stil, 1900-tal.
334Skogslandskap.Attribuering ska vara okänd konstnär 1900-tal, möjligen Erik Detthow.
360GLASSERVIS, 70 delar. Kosta. "Lagerberg". Design Elis Bergh.Ej ölglas utan groggglas, ej snapsglas utan sherryglas.
395LIOR RON, Flicka med gyllene hår.Omfattas ej av droite de suite.
396LIOR RON, Flicka med gyllene klänning.Omfattas ej av droite de suite.
594SKÅL PÅ FAT, glas. Edward Hald, Orrefors.Tillverkningsåret var 1930, modellen heter 808 och gravör var Stig Bergkvist.
661RAGUSKED, silver. Trol Danmark, 1700-tal.
668FAT, porslin. Kina, tidigt 1700-tal.Kantlagning med retuscher ca 5 cm lång.
715FÄRGLITOGRAFISK AFFISCH, omkring 1900.Tilläggsinformation: Teaterpjäsen hade premiär i Paris den 17 januari 1899.
734FANNY BRATE, Ängsblomster.Omfattas av droite de suite.
740IDA GISIKO-SPÄRCK, Sommaräng vid havet.Omfattas av droite de suite.
806HANNA HIRSCH PAULI, "Margret".Omfattas av droite de suite.
836CHRISTO & JEANNE-CLAUDE, "The umbrellas (Joint project for Japan and USA)".Omfattas ej av droite de suite.
930JARDINIERE, flintgods. Rörstrand. Majolika.Lagad sköld med retuscher.
989SKÅLAR, 2 st samt VAS, stengods. B.Friberg, Gustavsberg.Omfattas av droite de suite.

Tillkomna föremål

Det finns inga tillkomna föremål.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
62KILIAN ZOLL, Flicka som stickar.
180EMMA EKWALL Tillskriven, Allmogeinteriör med barn.
235JOHN ARSENIUS Stallsinteriör
277CHRISTIAN CAVALLIN, Komposition.
290LJUSSTAKAR, ett par, silver. Köpenhamn 1853. Nyrokoko.
816KUVERTTALLRIKAR, 12 st, silver. C.G.Hallberg, Stockholm 1881.

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.