Tema Eclectic Auktion S193

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
18Rey Urban, FÅGEL, sterling. Rey Urban, Stockholm 1997.Berörs av konstnärsavgift. Droit de Suite.
73POPGLAS. Gunnar Cyrén, Orrefors.Berörs av konstnärsavgift. Droit de suite.
166Eric Hallström, "Blommor".Konstnären är Eric Hallström (1893-1946)
349Lasse Persson, "Staplade ting".Korrekt levnadstid för konstnären är 1937-1999.
356Christo & Jeanne-Claude, "Wrapped Reichstag (Project for Der Deutsche Reichstag - Berlin)".Berörs ej av konstnärsavgift. Not droit de suite.
357Christo & Jeanne-Claude, "Store Front (Project for Galerie Aronowitsch - Kv Klippan 10, ombyggnadsplan - Stockholm)".Berörs ej av konstnärsavgift. Not droit de suite.
381Robert Indiana, "CHOSEN LOVE".Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
388Zhao Kailin, Stilleben med jordgubbar.Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
466Carl Oskar Borg, Grand Cayon.Berörs ej av konstnärsavgift. Not droit de suite.
473Alexander Calder, "Carrefour".Berörs ej av konstnärsavgift. Not droit de suite.
498Peter Dahl, "Peter Dahl Grafik 1952-2008".Tilläggsinformation: De luxutgåvan.
541Alejandro De Grau Figueras, Religiös figurscen.The subject is religious but not from the Bible.
611Hermine Keller, "Sammy".Skulpturen är gjuten i en upplaga av 4 ex. Konstnärens namn är Hermine Keller.
729SIDEBOARD, "Stena Line", design Kerstin Olby för Olby Design ca 1995/96.Korrekt tillverkningstid skall vara 1995/96.
752KONSOLBORD, gustavianskt.Senare skiva/later marble top.
755SYBORD. Directoire-stil.Enligt etikett tillverkat i London 1907.
796TAKLAMPA, 1900-talets mitt.En prisma trasig.
805Landskap med hund och änder.Okänd konstnär, 1700-tal
830Annie Leibovitz, Bruce Springsteen.Berörs ej av konstnärsavgift. Not droit de suite.
841Tobias Regell, "Lejon".Notera upplaga skall vara 4/9
866Eric Hallström Tillskriven, "Klara sjö".Eric Hallström (1893-1946)
880SKÅLAR, ett par, porslin, troligen sen Qing dynasti (1644-1920).En med spricka.

Tillkomna föremål

Det finns inga tillkomna föremål.

Utdragna föremål

Nr.
23
55
77
183
200
231
289
316
318
321
341
390
423
509
580
589
615
788
791
813
824
850

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.