DYKARHJÄLM samt KÄNGOR, 1900-talets första hälft eller äldre.

Av metall och glas. Huv och bröstplåt. Tre fönster. Sidofönstren försedda med skyddsgaller. Skorna med lädersula, blybottnar och tåhättor av metall. Skornas längd ca 34 cm. Hjälmens bredd ca 40, höjd ca 50 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Bucklor. Lagningar.

Utropspris
12 000 SEK