KOPP med LOCK och FAT, porslin. Kina, 1900-tal, med Guangxu's sex karaktärs märke.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av femkloade drakar jagandes den flammande pärlan. Diameter på kopp 10,6 cm.

Slitage, obetydlig nagg på lockets mynning

Utropspris
2 000 SEK