Med sköldpaddsimitation och mässingsbeslag. Krönande blomsterurna. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Pendel finns. Höjd 33 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Sprickor. Nagg. Lagad. Ej funktionstestad.