KARTOR, 7 st, litografi, F. Tengström, 1800-talets mitt.

Inkluderar bland annat 'Topographisk karta öfver Saima kanal och dess närmaste omgifningar' samt 'General karta öfver sträckningen af den projecterade kanalen emellan sjön Saima och hafvet'. Pärmbladet 'Karta öfver Saima kanal' medföljer (oinramat). 71x55 cm.

Smärre slitage. Ej examinerad ur ram.

Utropspris
1 000 EUR