BORDSUR, nyrenässans. 1800-talets slut.
Urhus i röd marmor och svart sten. Detaljer i förgylld metall. Krönt av urna. Emaljerad urtavla med målad dekor av blommor. Längd 36 cm, bredd 15 cm , höjd 51 cm.
Urtavla med något slitage. Smärre kantnagg. Förgyllningen med ställvis slitage. Ej funktionstestad. Ej genomgången.